Opel GT

Opel GT 

 


Až do dnešních dnů jsme netušili jak restaurování legendy Opel GT je nakažlivé a tak jen pár dní po dokončení renovace modelu Opel GT 1900 jsme začali hledat unikát a to Opel GT 1100, více se dozvíte po kliknutí na Opel GT 1100.


 

Opel GT 1100 (MY69)

Ano, podařilo se. Našli jsme unikát Opel GT 1100 z roku 1969. Unikát jehož bylo vyrobeno jen 3.573 kusů a 345 exportováno do USA. Náš klenot je právě v americké specifikaci a v barevném provedení - karoserie: Britisch grün a interiér: světle hnědý. Vůz je již zpátky ve své domovské Evropě a od 17.10.2012 je již v našich dílnách Srba Servis Řeporyje. Za nějaký čas bude zahájena jeho kompletní renovace. Budeme se v maximální míře držet dobového provedení.

Fotogalerie - 17.10.2012
Fotogalerie - 18.10.2012
Fotogalerie - 20.10.2012
Začal jsem rozebírat zámek nádrže. Vše je opravdu strašně zarezlé, takže se mi zatím povedla rozebrat pouze část. Nerozebranou část jsem naložil do zítra do roztoku a uvidíme jestli povolí. Je potřeba být hodně opatrný, protože je velké riziko poškození. Snad se podaří, ale zatím vzdoruje statečně.
 

Tak nastal čas zahájení prací a to 14.12.2012 - před kompletním rozebráním vozidla, jsme ještě chtěli otestovat v jakém stavu je motor. Nejdříve jsme jen mechanicky pootočili rozvody a zjistili, že nic není "přirezlé" a motor se točí. Pak jsme přistoupili k řešení, že si vybudujeme krátký elektrický okruh (původní kabeláž je nepoužitelná) a zkusíme motor nastartovat. Dnes - 15.12.2012 - motor ožil a ukázal se v plné síle - důkaz, že Opel už v roce 1969 dělal vozy bez kompromisů, držáky na desetiletí.

Krátkou video ukázku si můžete prohlédnout po kliknutí na .

 

Srba Servis Řeporyje - 2.1.2013 Po menší pauze jsme se opět vrhli na vůz Opel GT 1100. Dnešní práce spočívala v odstrojování vozidla do posledního šroubku, kdy jednotlivé části budou postupně renovovány.

Fotogalerie - 2.1.2013

 

O jeden den později mechanik Radek (na obrazku níže) pokročil v dalším odstrojování vozidla, kdy došlo k demontáži motoru, převodovky, přední a zadní nápravy, pedálů a většiny brzdové soustavy. Na dorozebrání již zbývá jen pár dílů...

 

Fotogalerie - 3.1.2013

 

Po úplném odstrojení vozidla bude provedeno očištění karoserie vozidla od barvy, kitu, rzi a tlumících hmot pomocí metody pískování s velmi jemným tlakem, aby karoserie byla co nejméně "namahaná".

 

4.1.2013 - dnes jsme doodstrojili posledni zbytky komponentů a Opel GT 1100 čekala cesta na opískování. V galerii vidíte naložení vozidla a jeho "první" výlet po České republice...

 

7.1.2013 Nyní budou práce pokračovat v tomto sledu:

- kompletní demontáž přední a zadní nápravy

- opískování všech těchto komponentů

- nalakování výše uvedeného do černé barvy odolné oděru (jedná se o podvozkové díly)

 

Fotogalerie - 7.1.2013

 

8.1.2013 Dnes se pokračovalo v demontáži a přípravě na lak motoru a převodovky, je až k nevíře jak 44 let staré spoje jdou lehce povolit, k odvrtání šroubů došlo jen na svodu výfukového potrubí.

 

Fotogalerie - 8.1.2013
 
9.1.2013 Mechanik Radek popisuje: Dnes jsem rozebral komplet řízení. Byla to taková mravenčí práce, protože bylo vše zarezlé a hliníkové části zoxidované. Ale nakonec se povedlo díly oddělit. Kompletně jsem ho vyčistil a promazal. Ložisko a všechny pouzdra jsou ko. V tuto chvíli se řízení volně pohybuje, ale dochází k takovému "lupání" v hřebenu při každém pootočení (při každém zubu na hřebeni). Zkoušel jsem vymezit vůli a nijak obzvlášť to nepomohlo. V řízení to bude hodně cítit. Mohou to způsobovat nadměrné vůle v uložení, nebo vyrezlé plochy na hřebenu a šneku...Je otázka, jestli zkusit objednat opravárenskou sadu, nebo se rovnou poohlídnout po jiném řízení.Ohledně úniku oleje z motoru bych vyměnil těsnění pod vanu, těsnění pod prsa a nejlépe i gufero kliky ze strany prsou. Alespoň v těchto místech docházelo při zkušebních startech k úniku.Povedlo se rozebrat karburátor. Přiznám se, že jsem naprosto nechápal, jak mohl motor vůbec běžet...Všechny trysky byly zanešené a hlavně naprosto neprůchodné. Bohužel né vše se podařilo vyčistit. Jedna vstřikovací tryska je naprosto neprůchozí a jeden ventil naprosto nepohyblivý. Obojí je součástí karburátoru. Nelze vyměnit. Dá se to zkusit buď takovou starou metodou-zkusit vyvařit v octové vodě, jestli vše nepovolí...
Fotogalerie - 9.1.2013
 
 

 

10.1.2013 práce pokračuji na renovaci všech dílčích komponentů jako např. vnitřní lampička, oprava motorku stěračů, vyčištění a promazání přístrojů - tachometr a otáčkoměr, test alternátoru, kontrola zámků, apod.

 

Fotogalerie - 10.1.2013

 

11.1.2013 nyní se naše činnosti začínají rozdělovat do několika skupin:

Pískování:

- dokončování pískování karoserie

- pískování kapoty motoru a dvěří řidiče a spolujezdce

Třídění věcí na pískování:

- nápravy

- ramena

- držáky motoru a převodovky

Lakování:

- motoru

- opískovaných komponentů podvozku

Karosařina:

- oprava poškození karoserie - spodní břicho a podlaha řidiče

- vyrovnání karoserie tam, kde v minulosti američtí klempíři rešili opravu plátováním a nasledným kytováním a ne řádným vyrovnáním

Elektroinstalace:

- oprava nebo vytvoření zcela nové elektroinstalace

Objednávání náhradních dílů:

- náhradní díly sháníme doslova po celém světě - nyní nastal ten pravý čas, jelikož ihned po dokončení pískování a lakování podvozkových komponentů je začneme skládat dohromady

Fotogalerie - 11.01.2013 (pískování karoserie)

 

12.1.2013 - Objednávání náhradních dilů se rozjelo - objednáváme vskutku po celém světě..., ale základem pro většinu náhradních dílů je země původu Německo.

 

13.1.2013 - V noci na dnešek se podařilo najít a objednat 98 hlavních položek. Nyní nám již zbývá jen pár dílů k dohledání a objednání. Možná ještě některé díly zachráníme renovací, opět důkaz, že Opel vyrábí kvalitní vozy s kvalitními díly, které obstojí i 44 let bez větší úhony.

 

14.1.2013 - Dále se pokračuje na renovaci jednotlivých dílů, hlávní akcí dnešního dne však bylo vyzvednutí opískovaného skeletu a jeho převoz na klempírnu do Srba Servisu Jíloviště. Na opískování ještě čekají dveře a kapota a dnes jsme také přivezli na opískování různé díly podvozku a "hrnce" předních světlometů, vše by mělo být dokončené do konce tohoto týdne.

 

 

15.1.2013 Mechanik Radek pokračuje v restaurování jednotlivých komponentů - rozebrala se převodovka, našel se ulomený náhon tachometru a tak budeme hledat dodavatele pro tento díl.

 

16.1.2013 Radek odčalounil sedadla a připravil kostry sedadel pro nalakování. Klempíř Petr již druhým dnem vyrovnává karoserii, jelikož nechceme opravovat stylem, že vše vytmelíme, ale skutečně uděláme řemeslnou práci a maximálně věcí se vyklepe.

 

17.1.2013 Klempířské práce pokračují v plném proudu, záď vozu je již hotova, vyrovnána střecha a nyní se vyspravuje podlaha na místě řidiče.

 

Práce však již také probíhají na základním nalakování motoru a převodovky.

 

 

Fotogalerie - 18.1.2013

Opískovaná zadní náprava čeká na nový lak - lesklá černá

Originální disky kol jsou čerstvě opískované a budou nalakovány originálním dobovým odstínem...

Dveře, kapota, "hrnce" světlometů jsou opískovány a čekají na další úpravy...

Obal převodovky je již nalakován...

Motor dostal nový dobový stříbrný vzhled

... a ještě jeden pohled na motor plný síly :-)

Kostry sedadel jsou připraveny na nalakování

Olejová vana "září" černým matem

Víko ventilů a šrouby olejové vany již mají finální lak

 

Od 21.1.2013 práce na GT 1100 pokračují na různých místech:

 

Lakovna - opracovávají se opískované podvozkové díly a následně se lakují

 

Klempírna - celý vůz je již téměř dokončen - schází jen oprava předního spodního "břicha", kde čekáme na dodávku držáku baterie od dodavatele a následně z kusu rovného plechu musíme vymodelovat chybějící část o rozloze cca. 80 cm2

 

Mechanická dílna & objednávání náhradních dílů - snažíme se dohledat vše potřebné k objednání a samozřejmě chybějící položky najít různě po světě - což je časově náročné, ale velmi zábavné

 

Fotogalerie - 21.1.2013

 

Karosářské práce jsou již téměř u konce, čekáme jen na dodání držáku baterie a pak se musí vymodelovat spodní část "předního břicha". Ještě opravit panty dveří, napasovat vlastní dveře a kapotu a pak již lakovna, ale to zatím předbíhám...

 

 

31.1.2013 Do svého dalšího života vykročily právě čerstvě nalakované díly podvozku, kostry sedadel a také disky kol, které se budou na voze přímo vyjímat.

3.2.2013 Víkend nevíkend, mechanik Radek část neděle věnoval vyleštění obroučků tachometru a otáčkoměru a nasledně oba přístroje složil dohromady. Při této obnově došlo k nalakování spodního krytu, obnově matového černého laku vnitřního obroučku a dnešním vyleštěním chromovaných obroučků. Výsledek je následující:

10.2.2013 V tomto týdnu jsme spíše čekali na dodávku náhradních dílů, po delším čekání bylo odměnou, když nám ve čtvrtek přišla obrovská krabice s řadou náhradních dílů pro ruzné části vozu. Mimo jiné take přišel držák baterie a tak v pátek mohlo být zahájeno dokončení posledních klempířských prací. Jakmile bude držák přivařen dojde k poslední části kompletace předního "břicha" a pak přijde na řadu lakovna .

Právě nyní objednávám další várku náhradních dílů a to v Řecku, v Americe, v Holandsku a v domovské zemi Opel GT v Německu.

17.2.2013 Poslední plech předního břicha naši klempíři dodělali z čisté tabule plechu a přivařili, poslední dopasování přední mřížky a vůz je připraven na lak... Ještě před lakem zvažujeme jednu úpravu, ale o tom až příště...tedy pokud se pro ni rozhodneme...

23.2.2013 Tento týden se ohledně Opel GT událo mnoho věcí. Doladili jsme technologii lakování vozidla a vyzkoušeli několik variant přímo na vozidle. Nalakovali se také všechny zbylé dílčí komponenty. V pondělí 25.2.2013 bude karoserie nalakována základní barvou a následně bude probíhat příprava pro lak. Nezaháleli jsme ani v rámci čalounění a doladil se postup pro opravu přístrojové desky a její potažení dobovým vinylem. Také je vymyšlen postup pro renovaci volantu a jeho věnce. Pokročili jsme také v postupu na opravu karburátoru a také přišlo několik zásilek s dodávkou náhradních dílů, které jsme objednávali doslova po celém světě. Příští týden nás čeká mnoho proměn karoserie v lakovně, dále dojednání chromování nárazníků a několika plastů a zahájíme kompletaci podvozku, převodovky a motoru.

25.2.2013 dopoledne: GTčko je přesunuto do přípravného lakovacího boxu...

Odpoledne již bylo GTčko v základní barvě...

26.2.2013 GTčko se začíná "vylepšovat" třemi typy tmelů a začíná doslova "mravenčí" práce...

Práce však probíhají i v mechanické dílně. Radek dokompletoval přední ramena a rozebral přístrojovou desku, kterou čeká kompletní renovace.

 

27.2.2013 Lakýrnické práce pokračují, zároveň dolaďujeme otvory pro originální dobová zpětná zrcátka...

28.2.2013 Práce jde hezky od ruky a tak lakýrník Martin má úsměv na tváři...

4.3.2013 V tomto týdnu nám dorazil od dodavatele "novýstarý" karburátor a přední mlhové světlo, které slouží také jako přední blikač (americká verze). Práce pokračují na přípravě karoserie pro lak:

Po mechanické stránce je dokončena renovace zadní osy - vše je připraveno k finální montáži:

7.3.2013 Mechanik Radek právě dokončil kompletní renovaci řízení vč. "základního" seřízení, další až na voze...

20.3.2013 Delší dobu jsem neuváděl informace jak postupují naše práce. Jedná se o mnoho zdánlivě drobných věcí, které nejsou mnohdy vidět, ale je nutné je udělat. Pokusím se je stručně shrnout:

 
Dodávky náhradních dílů:
- podařilo se sehnat dodavatele na palivovou nádrž, bohužel ta původní je jen velmi těžko opravitelná a náklady na její opravu značně převyšují jejich hodnotu
- dorazila zásilka z USA s použitými díly, ale některými téměř nesehnatelnými jako např. chromová okenní lišta levých dveří, kryt reproduktoru, či chromované víčko nádrže, to sice nepotřebujeme na tento vůz, ale jistě se hodí na budoucí projekty
- dorazila také zásilka s panty dveří řidiče, které jsou sice použité, ale v dobrém stavu
 
Lakovna:
- lakýrník Martin si vyhrává s každým detailem a tak po vstupním silném nástupu, kdy byl vidět každodenní postup nyní není mnoho nového poznat, není to však, že by se nic nedělalo – tento týden jde GTčko do plniče – finální lak se blíží
Mechanické práce:
Také Radek pokračuje ve své práci a dokončil renovaci předního listového pera. Dále jsme našli ještě pár položek, které je potřeba sehnat. Blíží se datum, kdy začneme vše montovat zpět do vozu.

 

24.3.2013 Radek nyní pracuje na výměně těsnění motoru, používáme dobových těsnění, ale v ramci těsnosti využíváme také vlastností moderních těsnících past Opel. Ve výsledku tedy kombinujeme...

Radek toto popsal: "...Je to dobré rozhodnutí. I tak to nebude naprosto ideální, protože klika ze strany rozvodů nemá třeba gufero, ale korkový kroužek. Na hřídeli řemenice je sice spirála, která olej vrací zpět, ale gufero je přece jenom něco jiného. Ale třeba napínák rozvodového řetězu je konstruován jak na moderním autě. Neuvěřitelné jak v té době už Opel uvažoval."

25.3.2013 GTčko se dočkalo nalakování plničem...

26.3.2013 Radek se "podíval" na originální rádio - ano, je to originální rádio pro Opel GT, ale v roce 1969 ještě bylo označeno nápisem Kadett.

Radek to popsal takto: "Dnes jsem pokračoval na rádiu. Podařilo se mi ho oživit. Deskou již prochází napětí, což mi udělalo radost. Bohužel nepřijímá signál a zvukový výstup je velmi slabý. Věřím že se podaří vše dořešit...

30.3.2013 Práce pokračují na všech frontách - v lakovně se pracuje na dveřích řidiče a spolujezdce, přetěsňuje se motor, montuje palivové čerpadlo a také nám přišla nová zásilka s náhradními díly - mimo jiné také palivová nádrž, která je již od pátku v lakovně na nalakování. Drobné i větší překážky operativně řešíme. Bohužel nás také zklamal lokální dodavatel na chromování nárazníků, kdy svoji zakázku předražil a odvedl nekvalitní práci a dokonce některé komponenty vydával za přechromované, ale nestalo se viditelně tak. Bohužel se jedná o velmi neseriozní firmu, která se zapíra před vyřízením reklamace. Kdy už bude těmto firmám konec...

6.4.2013 Tento týden se hodně pokročilo na přípravě pod finální lak - jsou ve speciálním plniči nalakovány dveře, kapota a take hrnce předních světlometů. Finální plnič má nyní karoserie a tak dojde k lakování interiéru, nastříkání podvozku tzv. přelakovatelným prskáčem a pak finální lak.

12.4.2013 Práce pokračují na přípravě karoserie, kapoty, dveří řidiče a spolujezdce, pantů dveří pod lak. Zároveň se speciálním tmelem utěsňují všechny spáry karoserie...

6.5.2013 Vzhledem k velmi vytíženému servisu naše práce na GTčku dočasně ustala, ale ne úplně. V lakovně GTčko čeká na finální barvu a lak, zároveň však má prostor plnič a všechny vrstvy pod ním řádně vyzrát. Přišla nám obrovská zásilka náhradních dílů, které jsme objednali počátkem roku. Mechanik Radek dokončil renovaci a oživení původního rádia a podrobil ho zátěžovému testu...

24.5.2013 Práce na Opel GT 1100 se opět rozběhla. Radek připravil a kompletně vyčistil sání motoru a karburátor. Objednali jsme ještě sadu těsnění karburátoru a podařilo se nám po delším pátrání dohledat gufero kliky, které je již velmi ojedinělé a téměř "nesehnatelné", ale podařilo se.

V nejbližších dnech má také dorazit další zásilka objednaných dílů, většinu již toho budeme mít a je možné začít montovat na vůz, tedy až dokončíme lak, na tom se také pracuje a to ode dneška...

28.5.2013 GTčko dostalo nalakovaný interiér...

 

31.5.2013 Přístrojovou desku jsme zkušebně připevnili do karoserie, vyrovnali a nyní se vyspravují praskliny způsobené věkem, ale také vlivem nesmírně vysoké teploty, kterou v minulých letech GTčko podstoupilo v arizonské poušti. Použili jsme speciální kit obsahující skelná vlákna - bude tak zajištěna pevnost, ale i pružnost.

5.6.2013 Skoro finální příprava povrhu pro lakování podkladovou zelenou barvou...

7.6.2013 Palivová nádrž obdržela zcela nový černý lak...

GT 1100 dostalo podkladovou zelenou barvu (téměř shodný odstín barvy jako bude finální lak), že mu sluší?

Nyní bude následovat doleštění celého laku a připadné opravy a pak přijde finální barva (původní) Britisch Grün.

Nezahálelo se ani na mechanické části vozu - Radek dovyčistil a přetěsnil karburátor, dodělal zbylé nedodělky na přední ose a čeká se na "svatbu"

Já jsem v mezičase objednal "historické" pneu 155 SR 15 Vredestein Sprint+ 78T

10.6.2013 Práce na lakovně pokračují - připravují se pro podkladový lak "hrnce světlometů" a také kapota motoru..-

11.6.2013 A dnes se lakují na podkladovou zelenou...

12.6.2013 Do podkladové zelené je nalakována kapota, dveře řidiče a spolujezdce, hrnce světlometů s příslušenstvím a také dveřní panty...

A takto vypadá karburátor po renovaci - komplet...

13.6.2013 GTčko je dnes opět v lakovacím boxu - speciální přelakovatelnou hmotou bude nalakován podvozek, bude tak odolný proti korozi a drobnému oděru. Proč přelakovatelný? Aby bylo GTčko vždy čisté, bude podvozek ještě přelakován bezbarvým lakem, údržba a leštění tak bude snažší.

Jediná situace, kdy je u nás dovoleno ležet...

14.6.2013 GTčko dostalo slíbený a výše zmíněný nástřik spodku vč. přelakování bezbarvým lakem pro snadnější údržbu.

Poslední práce na karoserii před finálním lakem...

A kapota a dveře řidiče a spolujezdce již jsou nalakovány...

A každé auto dělají kola, GTčko není vyjímkou...

19.6.2013 GTčko nalakováno (lakováno 17.6. a leštěno 18.6.) - není to nádhera? Opel GT 1100 v Britisch grün... Martine - Děkuji!

21.6.2013 GT 1100 se převáží z naší pobočky Srba Servis Jíloviště na Srba Servis Řeporyje, kde jej čeká svatba 

červenec 2013 GT 1100 se dočkalo své "svatby" - podvozek s motorem a převodovkou se spojil s karoserií.

Tento okamžik asi nejvíce popíší následující obrázky, slova to tak nepopíší...

5.8.2013 Po delší pauze způsobené dobou dovolených Radek pokračuje na strojení GTčka. Radek to popsal takto:

"Dnes jsem pracoval na výfukových svodech:
- obroušení + lakování
- oprava závitů
- montáž

Montáž ventilového víka:
- rovnání ventilového víka (velmi křivé)
- úprava spojovacího materiálu
- použil jsem opět metodu "korek + silikon", zde byla díky nerovným plochám přímo nutná
- po zaschnutí silikonu zítra přebytky opatrně odstraním

Dosedací plochy svodů a víka byli zalakovány silnou vrstvou stříbrné barvy, kterou jsem musel opatrně odstraňovat, aby byla těsnost ideální a zároveň, aby motor vypadal stále perfektně. Oprava výstupu a vstupu vodní pumpy tekutým kovem. Zítra zabrousím do ideálního tvaru.

Bude to nádherný stroj... ;-)"

6.8.2013 Radek dnes pokračoval na motoru, popsal to slovy: "Dnes jsem odstraňoval přebytky silikonu kolem ventilového víka. Měl jsem trochu obavy jak to půjde, vzhledem ke špatné přístupnosti (konce víka mají ohlý lem a je lakováné), ale povedlo se a vypadá to pěkně. Namontoval jsem sání. Opět úprava dosedací plochy hlavy."

8.8.2013 Další práce Radek popsal: "- vyčistění a promazání startéru
- zabroušení zubů pastorku
- zabroušení kontaktních ploch napájení
Montáž startéru byla poměrně "dobrodružná" :-) Nelze namontovat, když je na svém místě držák motoru. Po demontáži držáku a následné montáži startéru zase nelze namontovat držák zpět...Kdybych neměl vše nafocenu,tak prostě řeknu,že ten startér není z tohoto vozu... :-)
Zvolil jsem tedy metodu "ježek v kleci" a s maximální snahou nepoškodit lak se nakonec zadařilo.
- vyčistil jsem plastovou vrtuli chlazení. Z té mám radost, protože opravdu prokoukla. Jako nová... Byla silně znečištěná, navíc od nějaké barvy, která nešla dolu.
- montáž řemenice a vrtule chlazení
Musím říct, že černá barva, kterou jsou nalakované jednotlivé díly po vytvrdnutí opravdu drží. Řemenice která se nasazuje na vodní pumpu nešla díky tvrdé barvě vůbec nasadit do svého osazení. Musel jsem jí opatrně obrousit a zapadla jako ulitá.vNa vše jsem opět použil nový spojovací materiál,který jsme měli skladem."

12.8.2013 Dnes Radek pokračoval na Opel GT 1100: "Na rotoru byl problém se závitem, který drží řemenici a chlazení. Matka měla jiné stoupání závitu. Ten kdo jí před námi montoval, to ale neřešil. Dost to poškodilo závit, který jsem se snažil opravit jehlovým pilníkem a závitníkem. Matku jsem nakonec sehnal v "železných zásobách"...
Řemenice dost házela do stran, což se podařilo vyřešit zabroušením dosedacích ploch. Opět nahrazen spojovací materiál za nový po drobných úpravách.
Dále jsem se pustil do rozdělovače. Ten jsem kompletně vyčistil. Nalakoval jsem podtlakovou část hliníkovým sprejem. Obrousil starý lak z držáku rozdělovače a opět nalakoval (černá lesklá). Bohužel chybí těsnění rozdělovače..."

13.8.2013 Dnes Radek dokončil renovaci rozdělovače...

22.8.2013 Dnes Radek dokončil uchycení alternátoru dle dobové dokumentace...

3.9.2013 U lokálního čalouníka jsme nechali přečalounit volant a přístrojovou desku. S volantem jsme velmi spokojeni, ale potah přístrojové desky jsme museli u nás poupravit, nyní to již vypadá dobře...

Dále Radek pokračoval na uchycení chladiče, ale o tom až příště...

4.9.2013 Radek dokončil uchycení chladiče a pustil se do montáže držáku nádobky ostřikovače...

5.9.2013 Radek dnešní práce popsal v bodech:

- montáž výztuhy motoru (oprava závitů a dosedacích ploch)

- vyčištění vnitřku posilovače brzd (spousty písku a koroze)

- oprava závitů posilovače brzd

- očištění a lakování táhla posilovače brzd

- renovace manžety posilovače brzd

- zabroušení dosedacích ploch posilovače brzd pro hlavní brzdový válec a redukce podtlakové hadice

- montáž hlavního brzdového válce

- renovace kolínka hlavního brzdového válce pro nádobku brzdové kapaliny

- kompletní vyčištění a renovace nádobky brzdové kapaliny (Ta opravdu prokoukla. Uvnitř byl silný nános nečistot, ale povedlo se.)

- vyčištění a obroušení víčka nádobky brzdové kapaliny - ještě se bude pokračovat...

19.9.2013 Radek dnes renovoval víčko nádobky brzdové kapaliny a vyrobil všechna potřebná těsnění, která již nejsou běžně dostupná.

 

13.10.2013 Vzhledem k podzimní servisní sezoně a dočasné absenci mechanika Radka jsme projekt Opel GT 1100 na nějaký čas pozastavili, jakmile bude Radek zpět – ihned budou práce pokračovat.

 

 

 

 

 

 

27.02.2014 Radek je zpátky a tak všechny práce na Opel GT 1100 mohou opět začít. S Radkem jsme se dohodli, že na Opel GT 1100 bude dělat již jen on a že počkáme - proto tak dlouhá pauza. V mezičase zajístím zbylé chybějící náhradní díly - což se podařilo. Máme krásné a zcela nové chromované narazníky (celá sada) a unikátní a také zcela nové chromované víčko nadrže, které vrhá svuj lesk široko daleko. To není vše - máme také nové čelní sklo (zcela dobové) a novou kabeláž motoru - původní žádná nezbyla.

 

Prvním "novodobým" počinem Radka po návratu bylo:

- vyčištění hodin + výroba jejich osvětlení (původní nepoužitelné)

- rozebrání budíku (teplota+palivo / dobíjení+olej) + kompletní vyčištění, promazání a rozpohybování

- oprava uchycení budíků

Bude následovat ještě test funkce, až se zapojí elektroinstalace všech přístrojů, které teď vypadají parádně

03.03.2014 Radek dnes provedl tyto práce:

- oprava uchycení rychloměru a otáčkoměru (ulomené)
- montáž a dopasování zmiňovaných přístrojů
- provedena výměna všech žárovek (osvětlení, kontrolky)
- oprava osvětlení palivoměru (rozpadlá patice, kterou se mi povedlo sehnat novou)
- výměna ovládání světel
- oprava tlačítka varovných světel (nešlo zapínat) + jeho připevnění
- vyčištěny a nalakovány matky pro uchycení rádia + připevnění rádia
- oprava elektroinstalace napájení zapalovače (upadlý kontakt)
- vyčištění štítu přístrojové desky

09.03.2014 Disco může začít, každé pořádné auto má výkonné autoradio a to naše je originální a původní (jen po důkladné renovaci). Nenechte se zmást nápisem Kadett, takto byla označena rádia v úvodních letech pro Opel GT. Zaposlouchejte se do naší hitparády (pro poslech klikněte na obrázek).

11.03.2014 Dnes Radek provedl:

- několikanásobné čištění pásů

- odstranění rzi a leštění chromu (září i z fotky :-) )

- oprava poškozeného mechanismu zámku (rozpadlý)

- oprava a čištění krytek zámků (rozlámané + chybějící aretace)

13.03.2014 Dnes Radek odstraňoval rez z chromovaných poklic kol a leštil do vysokého lesku - posuďte sami.

17.03.2014 Radek se dnes pustil do těchto věcí:

- montáž kardanu + úprava spojovacího materiálu

- dopasování zadní nápravy

- lepší uchycení zadních tlumičů

- rozebrání nábojů přední nápravy + kompletní vyčištění (silná koroze) a nalakování

- vyčištění a promazání ložisek předních nábojů

- vyčištění gufer předních nábojů

- rozhýbání a odzkoušení předních brzdových třmenů

- oprava závitu převodovky + montáž krytu setrvačníku

18.03.2014 Dnes Radek pokračoval na:

- nalakování předního dílu výfuku

- obstarání spojovacího materiálu

- montáž a dopasování výfukové soustavy (finální dopasování provedu až po namontování zadního nárazníku)

- montáž distančních podložek přední nápravy

- zahájení práce na ruční brzdě

- zahájení práce opravy hodin

19.03.2014 Dnes se Radek věnoval:

- kotouče brzd jsem odvezl do nástrojárny (jsou dobre, jen je "oživíme")

- odstrojení a vyčistění předních suportů + odeslání do Srba Servisu Jíloviště na nalakování

- nalisování dorazu v podlaze pro výfuk

- kompletace a montáž předních nábojů

- doplnění oleje do motoru a převodovky. Diferenciál dostane náplň zítra (máme skladem v Srba Servisu Jíloviště)

- do výpustného šroubu převodovky namontován magnet

- vyčištění lanovodů ruční brzdy + nalakování středové části

- oprava uchycení lanovodů v prostoru brzd

- úprava a dopasování držáků v podlaze pro uchycení lanovodů

- celková montáž lanovodů

- zahájení práce na opravě aretace ruční brzdy. Páku budu muset roznýtovat a částečně rozevřít, aby k výměně mohlo dojít.

20.03.2014 Dnešní den byl ve znamení inventury všeho co máme, co je potřeba repasovat a co ještě sehnat - zdánlivě nudný den, ale velmi důležitý pro další práce na Opel GT 1100.

21.03.2014 Dnes měl Radek velmi "plodný" den:

- oprava ruční brzdy - z opravárenské sady bylo nakonec možné použít pouze plastový konec. Vše ostatní nepasovalo a mělo jiné rozměry. Každopádně díky vybavení, které máme (autogen, svářečka, atd) jsem vše potřebné vyrobil včetně čepu, který jsem nemohl nahradit nýtem ani šroubem vzhledem k nutné přesnosti a rozměrům.

- nalakování vyrobených dílů

- montáž ruční brzdy

- renovace elektroinstalace zadní části vozu + její montáž do vozu

- oprava závitu pro odtok v nádrži + výměna odtoku palivové nádrže. To byl trochu oříšek, protože původní byl silně zarezlý a nádrž byla již nalakovaná, takže nebylo možné použít autogen, každopádně se zadařilo.

- zarovnání dosedací plochy pro plovák palivoměru + oprava zarezlých závitů

- vyčištění plováku + jeho montáž

- montáž palivové nádrže

24.03.2014 Dnešek byl věnován:

- vyčištění a oprava manžety tyče řízení

- úprava a částečná výroba spojovacího materiálu

- oprava tisícihranu tyče řízení

- oprava uchycení ložiska tyče řízení

- kompletace sloupku řízení + jeho montáž do vozu

- řešení souososti tyče řízení s otvorem v karoserii (vzájemné seřízení polohy všech souvisejících komponentů)

- příprava pro uchycení pedálů

- doobjednání potřebných součástek

25.03.2014 Dnes se podařilo udělat:

- úprava elektroinstalace sloupku řízení (před rozebráním nebyla zapojena správně)

- oprava a montáž krytu pod volantem

- oprava a nalakování matky tyče nožní brzdy k posilovači

- oprava manžety tyče nožní brzdy k posilovači

- montáž a seřízení tyče nožní brzdy k posilovači

- částečná výroba pružiny pedálu nožní brzdy + lakování

- výroba přípravku pro snazší montáž osy pedálů

- vyčištění a montáž gumových částí pedálů + jejich montáž

- oprava a přilepení dorazu spojkového pedálu

- montáž všech pedálů + seřízení polohy

- vyčištění a promazání spojkového lanka

- renovace + nalakování držáku spojkového lanka

- montáž spojkového lanka + seřízení

26.03.2014 Dnešní provedené práce:

- začnu rovnou tou poslední, která byla opravdu oříškem. Namontoval jsem trubku hrdla palivové nádrže a otřesný výsledek. Hrdlo, které vyčnívá z karoserie bylo opravdu hodně nakřivo. Navíc nové víčko má po zamknutí jednu fajn funkci a to aretaci ve vodorovné poloze, takže již žádné protáčení během vyjížďky... Ovšem tohle znamená, že trubka musí být v naprosto přesné poloze pod daným úhlem. Pustil jsem se do práce, což opravdu nebylo jednoduché. Trubka má 50 mm v průměru, je cca 30 cm dlouhá a ohlá pod úhlem cca. 90 stupňů. Takže autogen a tvarování a tvarování... Přirozeně nesmělo dojít k žádnému poškození. Zdržení, ale povedlo se a troufnu si říct, že s přesností na milimetr ;-) Problém způsobil špatný úhel trubky, která ústí z palivové nádrže. Do ní jsem zasahovat nechtěl.

- montáž držáku lanka spojky

- montáž předních brzdových kotoučů

- montáž předních brzdových třmenů včetně b.destiček

- seřízení vůlí ložisek nábojů přední osy

- renovace krycích víček středů nábojů

- nalití oleje do diferenciálu

- příprava montáže palivových trubek

27.03.2014 Dnes se Radek věnoval:

- výroba těsnění rozdělovače + jeho montáž

- montáž uložení pro zavazadlový prostor

- vyčištění a montáž odvětrání vnitřní části vozu

- renovace rozbočovače brzdových trubek (zadní brzdy)

- montáž brzdových hadic zadních a předních brzd

- montáž brzdových trubek zadních a předních brzd

- výroba + lakování držáku brzdové trubky (zadní brzdy)

28.03.2014 Dnešní práce:
- nákup brzdových trubek a materiálu k výrobě ochrany brzdových trubek v místě uchycení

- montáž vyrobeného a nalakovaného držáku brzdové trubky pro zadní část

- provedena výroba a montáž chybějících brzdových trubek

- provedena výroba a montáž ochrany brzdových trubek v místě uchycení

- provedeno částečné zprovoznění brzdové soustavy. Vzhledem k nedostatku času nebyla práce dokončena. Systém není ideálně odvzdušněn. V pondělí bude systém již plně funkční.
31.03.2014 Radek dnes pokračoval na:

- Tušil jsem po pátku, že zprovoznění brzdové soustavy nebude bez problémů. Čas, který jsem při páteční odvzdušňování strávil naprosto běžně stačí k úspěchu, takže dnes po dalším pokusu došlo k celkové kontrole systému do posledního dílů. Příčinou závady byl silný nános tuhé vazelíny v hlavním brzdovém válci, který omezoval průtok brzdové kapaliny. Provedeno odstranění zmiňovaného problému a brzdová soustava je dokončena s perfektní funkcí.

- provedena úprava vedení brzdové trubky p.p. kola ku krytu chladiče z důvodu obavy případného prodření pří delším provozu

- provedena zpětná montáž chladiče a jeho krytu, který musel být demontován před montáží nových trubek

- provedeno zahájení renovace tělesa topení včetně výroby těsnění a opravy elektroinstalace (Těsnění máme v sadě jedno velké a moc dobře, že tomu tak je, protože by se špatně vyrábělo. Další potřebné dvě bez problémů vyrobím. Materiál máme.)

01.04.2014 Dnešek byl ve znamení renovace a oprav tělesa topení na kterém bylo těch 45 let opravdu znát:

- Nejvíce práce dala oprava ovládání a uchycení bovdenů. Původní plastové uchycení bylo na několika místech rozpadlé.

- provedena výroba chybějících těsnění

- provedena úprava a výroba spojovacího materiálu

- provedena úprava elektroinstalace

- provedena montáž nových trubek

- provedena oprava a zprovoznění motoru ventilátoru a odporu

- provedena oprava funkce klapek a ovládání teploty vzduchu

- provedeno vyčištění tělesa. Zítra provedu ještě důkladnější vyčištění ventilátoru včetně dezinfekce, která odstraní nežádoucí bakterie.

02.04.2014 Dnes Radek dokončil těleso topení. Vyčištěno a namontováno. Zítra bude řešit rozvod chlazení - ještě nevi, že nám dorazila nejdůležitější hadice - čekali jsme na ni rok - pro Radka to je překvapení.

03.04.2014 Dnešek byl hlavně ve znamení řešení chlazení. Chybí nám hadice k radiátoru topení a k posilovači brzd. Potřebujeme dost specifický rozměr, takže ani na internetu žádná sláva, ale nakonec se povedlo aspoň objednat hadici k topení. K posilovači musím pořešit.

- vyčištěn a nalakován ventil topení. Večer jsem nanesl ještě jednu vrstvu, takže foto až zítra.

- oprava bovdenu ventilu topení

- montáž spodní části přepákování ruční brzdy včetně nové manžety, která padla jako ulitá. Narazil jsem na chybějící segrovku, ale doma jsem objevil přesně tu co potřebujeme, takže zítra jen zacvaknout a ruční brzda je vyjma madla komplet

04.04.2014 Radek dnes udělal:

- dokončení práce na ruční brzdě

- zahájení práce na elektroinstalaci karoserie

 

duben-květen 2014 Práce na Opel GT 1100 byla přerušena ve prospěch vylepšování vozu Opel GT 1900 - všechny změny jsou udělány citlivě s ohledem na dobovost, ale vedou ke zlepšení jízdních vlastností (např. uchycení motoru a převodovky, atd.) a komfortu (např. úprava polstrování sedadel, atd.).

 

26.05.2014 Po dokončení prací na Opel GT 1900 se Radek opět vrhnul na Opel GT 1100:
- oprava vedení lanovodu ruční brzdy (velká pomoc GT 1900 z kterého jsem snadno zjistil, že původně nebyli vedeny originálně)
- vyřešena záhada zbylého nového gufera, které stále čekalo co s ním bude. Včera jsem si dělal takovou přípravu na dnešní den a povedlo se vypátrat, že patří do převodovky proti kardanu. Původně tam bylo pouze torzo, které připomínalo spíše něco jako vymezovací kroužek. Opraveny dosedací plochy,montáž gufera,ok.
- rozpohybování a promazání páky ovládání světel, oprava závitu + montáž
- vyčištění a nalakování držáků lanovodu ovládání světel
- částečné vyčištění lanovodu ovládání světel. Je třeba použít tzv. "barvožrout" k odstranění starého laku na povrchu lanovodu. Aceton s lakem nepohnul. Zítra doladíme.

 

27.05.2014 Dnes se pokračovalo na:
- dokončení palivového vedení včetně výroby držáku a montáže palivového filtru
- úprava a montáž hadice posilovače brzd
- montáž a seřízení ventilu topení
- úprava i druhé hadice chlazení (hadice jsou kvalitní, ale vždy je potřeba tvar a délku trochu upravit, aby pasovaly)
- úprava a montáž ostatních hadic chlazení, které je teď dokončeno
- zahájení práce na odvětrání palivové nádrže
- úprava hadice chlazení od termostatu + montáž
- úprava termostatu (vše pasovalo, ale bez těsnění), po úpravě vše krásně zapadlo, včetně spony
- montáž hadice chladiče + vyčištění a montáž mosazné odbočky pro hadici k radiátoru topení
- montáž výstupu z palivové nádrže. Přiznám se, že tady jsem hodně zvědavý na kvalitu těsnosti. Princip je jednoduchý, ale doufám, že se měděná trubička opravdu v místě těsnosti tak podá jak má. Jedna z věcí, které bude potřeba ze začátku kontrolovat
- výroba + montáž osazení palivového vedení
- částečná montáž palivového vedení

Teď se snažím přijít jak a kudy zítra povedu hadice pro posilovač a radiátor topení. Původně vedly nad výfukovými svody a to poměrně těsně a to se mi nechce věřit, že je to originální řešení...

 

 

28.05.2014 Dnešní práce:

- ráno jsem sehnal palivovou hadici a spony ke karburátoru
- dokončil jsem palivové vedení včetně úpravy u palivového filtru z obav poškození od vibrací motoru
- kompletní renovace táhla ovládání světel (odstranění starého laku, očištění a nalakování jednotlivých částí, promazání čepu a táhla, oprava izolace). Původně téměř nepohyblivé a nevzhledně vyhlížející je jako nové
- oprava závitů v karoserii pro uchycení táhla světel + montáž, dopasování a seřízení táhla

 

29.05.2014 Dnes se Radek věnoval odvětrání palivové nadrže a najití nejlepšího řešení (původní se nedochovalo).

 

04.06.2014 Dnešní práce:
- kabelový svazek předních světel částečně renovován a namontován do vozu

- zahájena oprava patic světel + výroba nové elektroinstalace

- zahájena oprava pojistkové skříňky

05.06.2014 Radek právě dokončil přípravu montáže nové elektroinstalace motoru. Je velice jednoduše a kvalitně vyrobená.
Další dnešní práce :

- oprava vyhořelé části pojistkové skříňky

- výroba držáku pojistkové skříňky

- oprava obalu pojistkové skříňky (zde bude dobré pro příště pořídit rovnou obal nový. Celý se rozpadal a tvořil velké problémy při výrobě a dopasování držáku)

- částečná renovace elektroinstalace

06.06.2014 Dnešní práce: Elektroinstalace je již zrenovovaná včetně napojení nové části k motoru. Část je již namontována ve voze a tím se blížíme k dokončení dost problematické části renovace.

09.06.2014 Dnes další práce na elektroinstalaci. Je toho opravdu hodně kolem této části vozu, ale opět další pokrok. Zítra mě čeká zapojení rádia, motoru, baterie a celý systém by měl ožít. Stále musím být ve střehu, protože původní zapojení je tak moc nelogicky přeházené, že třeba dnes by při sešlápnutí brzdového pedálů došlo k zobrazení plné nádrže... :-)

 

10.06.2014 Dnes na GT 1100 pokračovaly práce na elektroinstalaci. Motor jsem chtěl slavnostně oživit, ale nastali drobné vícepráce, které tomu zamezily. Bylo potřeba upravit rozdělovač (odpadl kabel), kryt zapalovací cívky nezakryje celé tělo, takže ta část co zůstává vidět, bylo nutné přelakovat, úprava části nové elektroinstalace atd.

 

11.06.2014 Radek: Dnes začnu rovnou dobrou zprávou. Elektroinstalace dokončena a motor naskočil jak nově vyrobený přímo v továrně. Neuvěřitelný! Běží krásně tiše, hladce a bez vibrací. Nádherně drží volnoběh, žádný kouř z výfuku, starty bez plynu, prostě paráda  Nový karburátor evidentně funguje jak má.

Dnes jsem dále řešil čidlo tlaku oleje. Jeden z pólů se protáčí. Čidlo jsem demontoval a pokusil se o opravu. Uvidíme jak na tom bude funkce. Po zahřátí motoru se objevila neřest GT a to hodně špatná těsnost ventilu topení. Při testu před renovací byl ještě suchý, teď už je to jinak.

Dnes dorazili "téčka" k odvzdušnění nádrže. Těsnost výstupu z palivové nádrže je zatím na jedničku. Molitany sedáku, jsou již také konečně suché, ale opravdu se mi nechtělo věřit jak dlouho dokáže takový molitan schnout i v takovém vedru...

Zítra provizorně připojím přístrojový štít a provedu kontrolu všech systémů. Nevěřím, že bude vše bez problémů, ale až doladíme tuto část, tak bude vše hned veselejší

 

12.06.2014 Dnešní provedené práce:
- kontrola funkce většiny elektrických systémů

- výroba a montáž odvzdušnění palivové nádrže (roztrojky přišli přesně kdy byly potřeba)

- renovace osvětlení registrační značky

- úprava spodní části osvětlení registrační značky. Nové nárazníky mají lehce odlišný tvar proti osvětlení, které musí přesně zapadnout

- zahájení výroby ukostření nárazníku. Na rozdíl od původních ukostření nemají.
Bohužel zjištěny závady:
- čidlo tlaku oleje nefunkční. Proto původní majitel provedl to podivné zapojení se spínačem.

- regulátor dobíjení. Měl jsem obavy o alternátor, ale chyba je na té přijatelnější straně
Jinak vše funguje pěkně

13.06.2014 Dnešní práce:
- zadní nárazníky ideálně nepasovaly do otvorů v karoserii, takže frézování, pilováni a nyní sedí krásně

- zapojení elektroinstalace zadních světel včetně výroby ukostření. Původní nebylo už příliš kvalitní.
- přehození vnitřků světel na zadních bocích + jejich oprava
Původně tímto měla být zadní část téměř dokončena, ale narazil jsem na problém uchycení bočních světel. K tomu slouží dva držáky na jedno světlo a ještě se liší pravou a levou stranou a horní a dolní k tomu, takže ze začátku takový hlavolam, protože původně na vozu byly pouze na jednu stranu a na tu druhou byl použit jeden a ještě opačné strany... Stále jsem myslel, že světla nepasují, nebo že je problém s tvarem boků po renovaci, ale teď už je příčina známa. Takže jsem se pustil do výroby držáků levé strany a v pondělí bude po problému...

 

14.06.2014 Pokochejte se krásou zvuku a ladnosti motoru Opel GT 1100 po renovaci .

16.06.2014 Dnešní provedené práce:
- dnes dorazil kondenzátor alternátoru - namontováno
- výroba držáků bočních světel
- montáž bočních světel. Bohužel zde jsem tratil čas z důvodu zmiňovaného problému s rozlepením světel. Večer jsem znovu řešil jak světla slepit. Problém je v tom, že je skrz světla vidět, takže by bylo tmavé lepidlo vidět. Každopádně myslím, že je problém vyřešen.
- výroba těsnění pod couvací světlo, včetně úpravy spojovacího materiálu
- renovace couvacího světla + montáž a zapojení (opravárenská sada pasovala dobře)
- světlu se po zařazení zpátečky moc nechtělo, ale po demontáži spínače v převodovce a jeho vyčištění a ošetření bylo po problému. Tímto jsem zároveň při běžícím motoru odzkoušel funkci převodovky a spojky. Na heveru vše krásně funkční.

17.06.2014 Dnešní provedené práce:
- zadní boční světla zalepena - do zítra jsem je nechal, aby lepidlo mělo čas vytvrdnout
- zadní nárazníky jsou kompletní. Na obouch stranách bylo opět potřeba trochu modelářské práce, aby vše sedělo jak má, což se podařilo a vypadá to moc pěkně.
- došlo na přepákování plynu...
Vodící pouzdra, které dorazili lze zatím použít pouze částečně. Jedno pasuje pěkně, to druhé je podstatně větší ve všech aspektech. Pokusím se o úpravu. Myslím,že by se mělo podařit. Přepákování je opravdu ve špatném stavu a není kompletní, ale daří se. Chybějící část se podařilo nahradit. Rozebral jsem část karburátoru a upravil vodící část klapky. Zítra ještě několik úprav a přepákování bude funkční.

18.06.2014 Dnes dokončeny práce na přepákování plynu. Vše se podařilo a je připraveno na povrchovou úpravu. Schází mi pouze pružina. Zadní část osvětlení dokončena. Bylo hodně práce se spodní částí světel. Spoustu prasklin, ulomených částí a špatné elektrické funkce.
Dále jsem se pustil do renovace předních spodních světel. Podařilo se odstranit několik vrstev laku z chromovaných těl světel. Zítra chrom rozleštím. Ve spodní části je chrom poškozen. Uvidím do jaké míry to bude vidět po rozleštění.

19.06.2014 Dnes tedy probíhala renovace předních spodních světel. Bylo potřeba projít každou jejich část, protože zub času zde opravdu hodně úřadoval. Proběhla i výměna skel. Jsem rád, že se vše podařilo, protože upevnit skla tak, aby vše sedělo a těsnilo bylo na hraně rizika prasknutí, což by mrzelo.
Elektrická část světel již také jako nová, takže namontováno a zapojeno.

20.06.2014 Dnes došlo k přepojení elektroinstalace předních světel. Svazek jsem demontoval a upravil dle našich potřeb. Došlo i ke změně vedení vodičů k blikačům. To původní by mohlo překážet světlům při vyklápěním. Nechal jsem se inspirovat GT 1900. Dále proběhla renovace předních blikačů.

24.06.2014 Dnešní provedené práce:
- renovace předních blikačů včetně elektrické části, která byla ve velmi špatném stavu a nefunkční
- kompletace + montáž předního nárazníku.Pokusím se o ještě lepší spasování.
- dopasování a příprava na montáž předních mřížek
- problém s dopasováním předních blikačů vyřešen na obou stranách.Ještě drobně doladím,až bude k dispozici těsnění

25.06.2014 Dnešní provedené práce:
- úprava předního nárazníku včetně jeho uložení z důvodu lepšího spasování
- zahájena příprava montáže systému stěračů. Promazání táhel, příprava a úprava spojovacího materiálu a zprovoznění elektrické části.
- protažení elektroinstalace zadního mlhového světla do přístrojové desky. Zde řeším zapojení spínače. Původní majitel tento spínač zapojil, tak že fungoval okamžitě po zapnutí zapalování bez nutnosti zapnutí světel, zde se snažím vymyslet takové zapojené, aby odpovídalo našim předpisům. Uložení kontrolky do místa jak jsme se domluvili nejspíš nebude možné z důvodu málo místa z vnitřní strany.Napadlo mě místo vedle spínače po levé straně. Zítra se pokusím znovu kontrolku sehnat. Dnes se mi nepodařilo.
- z lakovny dorazily perfektně nalakované rámečky zadních světel, které jsem rovnou namontoval a zapojil. Musel jsem pouze upravit uchycení. Plast už je hodně křehký a v místě upevnění praská.

26.06.2014 Dnešní provedené práce:
- kompletně dokončeno přepákování plynu včetně výroby segrovek a pružiny. Seřízeno a krásně funkční. Matový lak vypadá parádně.
- montáž nového regulátoru dobíjení. Funkce dobíjení perfektní.
- výměna ventilu topení. Bylo nutné přizpůsobit uchycení, jelikož má mírně odlišné rozměry.
- montáž nového klaksonu včetně úpravy elektroinstalac
- zahájení práce na předních světlometech
Rozhodl jsem se zadní mlhovku připojit, až po zprovoznění světel, abych měl jistotu správného zapojení.

27.06.2014 Dnešní práce:

- renovace rámečků světel
- montáž reflektorů do jejich uložení a do otočných těl. Zde byla nutná úprava, protože původní americká verze reflektoru měla částečně odlišný rozměr, takže do svého uložení nepasovaly. Úprava se zdařila a reflektory ve svém uložení pevně drží a pěkně lícují.
- oprava a částečná výroba pružin uložení reflektorů
- renovace a lakování vodících pouzder světlometů
- oprava a zprovoznění mechanismů vyklápění světel
- příprava na montáž systémů světel na vůz

30.06.2014 Dnes opravdu hodně práce s elektroinstalací světel. Základ byl vůbec pochopit správnou funkci a samotné ovládání elektrické části světel. Opět vše stěžoval fakt, že předchozí majitel vše zapojil nejspíš dle nálady a tu měl asi špatnou... :-)
Elektroinstalace je přepojena a z části vyměněna. Bylo nutné zapojit i ovládání dálkových světel, protože to nebylo vůbec k mání.
Sestava všech relé byla vyčištěna, opraveny kontakty a celkově jejich funkce.
Díky zprovoznění elektroinstalace bylo možné konečně zapojit obvod zadní mlhovky ke spínači.

1.7.2014
- obstarání chybějících segrovek do systému táhel ovládajících přední světla
- montáž nových koncových spínačů mechanismu světel
- výroba těsněné mechanizmu světel

2.7.2014
- seřizování systému vyklápění předních světel
- levé světlo nebylo možné ideálně seřídit. Hrozilo poškození, proto byla nutná demontáž kompletního levého světla. Problém odhalen. Část karosérie, na které je připevněn mechanismus vyklápění je příliš v předu. Proběhla tedy opatrná klempířská práce a mechanismus již měl tu správnou polohu. Pro příští GT jsem si poznamenal orientační míry uložení mechanizmu, aby jsme této nepříjemnosti předešli.

3.7.2014
- dokončení seřízení mechanismu světel. Fungují perfektně a hladce.
- bohužel zjištěn problém s elektronickou kontrolou nedovření světel. Funguje nespolehlivě a nelogicky. Nastává celková kontrola systému zapojení, kterou komplikuje fakt, že se americký liší od evropského.
- závada odhalena. Původní majitel opět systém kontroly zapojil bez jediné logiky. Kompletně přepojeno + částečná výměna elektroinstalace. Správné zapojení opět poznamenáno pro další projekt.

4.7.2014
- obstarání šroubů na kryty světel
- úprava kulatin určených pro zavěšení čalounění stropu + lakování
- příprava na montáž čalounění stropu

7.7.2014
- obstarání zadní mlhovky a opětovné shánění kontrolky (kontrolku se sehnat stále nedaří)
- montáž zadní mlhovky + připojení ke spínači a provedena příprava připojení kontrolky
- snaha o kvalitní připevnění čalounění stropu.

9.7.2014
- před montáží systémů stěračů ověřena elektrická funkce. Opět zjištěn problém. Vše se chová tak jako by byl nefunkční koncový spínač v motoru. Vzhledem k tomu, že jsem před lakováním motoru ověřoval jeho funkci, bylo jasné, že problém bude v zapojení. Závada odstraněna a vše plně funkční včetně spínače u ostřikovače, který také ze začátku vzdoroval
- oprava závitů v karoserii po laku
- montáž systému stěračů + seřízení
- vyrovnání + montáž mřížky nad stěrači "torpédo"
- zahájení montáže držáku kapoty. Zjištěn problém s vedením brzdových trubek do hlavního válce. Jejich vedení nedodává dostatek prostoru pro volný pohyb držáku. Vedení trubek tedy předěláno díky redukcím, které byli součástí původního válce (je dobré původní díly nevyhazovat minimálně do konce renovace)
- redukce pečlivě očištěny,zrenovovány a částečně nalakovány.
- odvzdušněn brzdový systém
- rozhýbání + promazání držáku kapoty
- montáž držáku kapoty + částečné seřízení

10.7.2014
- výměna vodících pouzder aretace kapoty. Bylo potřeba několik úprav, aby pouzdra pasovala jak mají.
- úpravy mechanismu aretace kapoty. Spoustu částí nepasovalo.
- lakování mechanizmu aretace kapoty + jeho montáž
- montáž kapoty + částečné dopasování
- úprava spojovacího materiálu
- sportovní vzduchový filtr bohužel nepasuje. Je moc vysoký. Každopádně řešení jak ho snížit tu je, takže provedu.
- částečná výroba aretace vzpěry kapoty + lakování

11.7.2014
- oprava a renovace systémů zámků obou dveří
- leštění části systému zámku a jejich západek
- oprava spojovacího materiálu + povrchová úprava
- montáž předních dveří + částečné dopasování

14.7.2014
- zahájeny práce na vložkách zámku
- levá vložka použita koupená
- kompletně rozebráno (velmi komplikované), upraveno a přestavěny stavítka + jejich úprava
- zpětná montáž do kliky. Funkce jako nová bez žádného poškození.
- zahájeny práce na vložce zámku pravých dveří

15.7.2014
- vložka zámku pravých dveří se po velmi obtížném rozebrání ukazuje jako nepoužitelná. Hliníkové části se doslova rozpadají.
- snaha zprovoznit systém vložky ze třech demontovaných se nakonec vyplatila. Byla to opravdu mravenčí práce, která se opět vyplatila a vložka s celým systémem funguje opět jako nová. Upřímně řečeno, po dokončení této práce jsem si opravdu oddychl :-)
- úpravy těsnění pod kliky. Nové pasovaly velmi nepřesně
- vypilování montážních otvorů do dveří pro montáž klik
- leštění klik dveří
- montáž klik a celého systému zamykání
- montáž a seřízení západek zámků na B sloupky

16.7.2014
- shánění spojovacího materiálu na zpětná zrcátka. Původní nelze použít.
- úprava těsnění pod levé zpětné zrcátko. Silně nepasovalo
- vypilování otvorů do dveří pro pravé zpětné zrcátko. Rozteč neodpovídala.
- montáž + dopasování zpětných zrcátek
- vyčištění vnitřku dveří od nečistot a starého lepidla pro přilepení izolace
- nalepení izolace do obou dveří. Bylo nutno improvizovat, protože originální lepidlo k hrubšímu povrchu nepřilnulo.
- vyčištěni a nalakování vnitřních lišt dveří
- kompletace a vyčištění vnitřních klik dveří
- oprava,vyčištění a nalakování táhle vnitřních klik dveří

17.20147.2014
- montáž vnitřních klik a táhel + seřízení
- zahájeny práce na montáži těsněních oken dveří včetně chromových lišt
- tahle práce je opravdu poctivá modelařina. Vše je v metráži, ale s minimální rezervou, takže žádná tolerance na opravný pokus. Staré těsnění nelze kopírovat, protože jsou buď rozpadlá nebo mají stářím velmi pozměněný tvar.Takže opatrná a postupná montáž do rámu dveří a různé odřezávání,tvarování a tak podobně.
- u ozdobných chromových lišt odstraněny zbytky laku, rozleštěn chrom a pečlivě naohybány do co nejpřesnějšího tvaru dveří
- provedena montáž chromových ozdobných lišt do levých dveří

18.7.2014
- shánění drobných nýtů pro chromové lišty. Nakonec se nezadařilo, ale nýt jsem nahradil velmi drobným šroubkem a problém vyřešen
- čalounění stropu je hotové. Po zaschnutí pouze provedu drobné úpravy

   

Ovládání světel jak z výroby - klikněte na

04.08.2014 Dnešní práce:
- nástrojařem upravené čidlo jsem očistil a nalakoval
- proběhla výměna kontaktu, aby vše pasovalo na novou elektroinstalaci
- montáž čidla značně obtížná, protože originál čidlo je sestrojeno na montáž plochým klíčem velikosti 17. Toto upravené je dokonce na velikost 19. Místo mezi blokem motoru,kam je čidlo umístěno a karoserii, což je jediný prostor pro pohyb klíčem, je opravdu minimální. Proto proběhla úprava klíče a výroba drobného přípravku pro snažší montáž.
- zapojena elektroinstalace čidla, zkušební start a funkce čidla, budíku i mazání parádní
- bohužel nic nemůže být naprosto ideální. Zjištěn značný únik olejem pod dosedací plochou čidla. Čidlo demontováno a kontrola všeho co s těsností souvisí.
- prostor je opravdu minimální. Proto jsem odstrojil vše co pomohlo k lepšímu přístupu a dosedací plochu jsem "mravenčím" způsobem rovnal. To se zdařilo. Vše vráceno na původní místo a opětovný zkušební start.
- motor běžel prvně cca. 1 hodinu, abych ověřil stoprocentní těsnost, vzhledem ke tlaku, který v tomto místě je. Vše těsní a funguje parádně. Mám radost, že motor ideálně maže i při silně zahřátém oleji, což do teď vzhledem k absenci kontrolky a budíku nebylo odzkoušeno.

06.08.2014 Dnešní práce:
- pustil jsem se do renovace stahovaček oken. Poměrně více práce, než jsem počítal. Vše vypadalo sice zrezle, ale i tak zachovale.
Levá stahovačka:
- kompletní rozebrání
- kompletní vyčištění a zbavení rzi
- rozpohybování a promazání jednotlivých částí
- oprava jedné kladky
- nalakování všech komponentů + příprava na montáž

Pravá stahovačka:
- kompletní rozebrání
- kompletní vyčištění a zbavení rzi
- rozpohybování a promazání jednotlivých částí

07.08.2014 Dnešní práce:

- vyčištění okna L.dveří. Bylo potřeba odstranit lak,který původní majitel nastříkal i na skla :-)
- oprava uchycení okna
- celková montáž a seřízení stahovačky s oknem L.dveří. Celý systém se seřizuje v šesti bodech, ale podařilo se poměrně rychle. Jednoduše, ale důmyslně řešeno.
- zahájena práce na pravých dveřích. Opět bylo nutné opatrně odstranit z chromu starý lak a chrom vyleštit do lesku. Na liště vyměněna vnější těsnící manžeta pro okno.
- z metráže "vyrobeny" vodící gumy okna + jejich montáž
- zahájeno rovnání a pasování chromových lišt okna. Jsou v o něco horším stavu než na levé straně,a le zítra již padnou jako ulité.

08.08.2014 Dnešní práce probíhaly opět na pravých dveřích. Bohužel nastaly potíže podobné jako v případě předních blikačů.
Přední chromové lišty působily jako z jiného typu vozu, jak tvarem, tak rozměrem. Svislou lištu bylo nutné zkrátit a upravit o 5 mm, aby se vešla tam, kam má. Byla to doslova modelářská práce stále na hraně rizika poškození laku při neustálých pokusech o správnou montáž. Ale hlavní je, že se nakonec podařilo a výsledek vypadá moc pěkně. Lišty byly opět zbaveny laku z chromu a kompletní rozleštění.
- stahovačku jsem kompletně vyčistil, odstranil rez, rozhýbal, promazal, nalakoval a namontoval na své místo do dveří
- vyčištění okna, které bylo opět silně znečištěné včetně několika vrstev laku.
- proběhla montáž okna a spoustu pokusů o seřízení

11.08.2014 Dnes tedy konečně dokončeny pravé dveře vyjma čalounění, ale i to je již připravené na montáž, protože jsem ho potřeboval kolem problému s oknem.
To jak říkáme "co kus to originál" tak to se dnes potvrdilo tolik, že už nás nemůže nic překvapit. Nejzásadnější problém byl v oknu samotném, které jsem přehazoval za náhradní kvůli lepšímu stavu. Sklo je opravdu mírně odlišné tvarem. Po přehození se problém dost zásadně vyřešil, ale i tak bylo stále hodně práce kolem vyladění, protože nejspíš i stahovačka je řekněme "originální"...ale tu jsem musel nechat, protože původní lze použít pouze dočasně. Každopádně nakonec vše vyřešeno. Velká zkušenost a jede se dál.
Dále zahájena příprava práce na interiéru.

12.08.2014 Dnes práce na interiéru v plném proudu. Izolace podlahy je přilepená jak lepenka, tak textil. Čalounění je rozmístěné a částečně napasované. Bude to opravdu hodně práce. Ne vše sedí ideálně a některé části se pářou ve švech, ale se vším si poradíme a věřím, že výsledek bude stát za to. Zkušenosti, které jsem pochytal od čalouníka mám možnost zužitkovat ;-)

14.08.2014 Práce na interiéru pokračují. Sebekriticky musím říct, že jsem včera udělal ve výsledku velmi málo práce, přesto že jsem se téměř nezastavil. Čalounění zadních podběhů mi dalo pěkně zabrat. Stále jsem se motal v kruhu a honil koženku sem a tam s velkým přáním kvalitního výsledku. Šlo o to najít ten správný grif a načasování schnutí lepidla. Spoustu času, ale nakonec se podařilo a jsem za to moc rád.
Dnešek byl už mnohem veselejší. Čalounění pod okny a kolem zadního sedáku je na svém místě. Část pod okny znamenala spoustu stříhání, pasování, natahování a lepení, ale po včerejšku to šlo všechno tak nějak lépe a byl jsem si u této mé čalounické premiéry tak nějak jistější. Druhá část,tedy kolem zadního sedáku byla o spoustě kompromisů. Materiál je od výrobce střižen hodně nepřesně, ale bohužel je v několika místech menší, než je třeba. Snažil jsem se najít tu nejlepší možnou kombinaci montáže jednotlivých dílů, pro kvalitní výsledek. Myslím, že se podařilo. Teď už mě bude čekat ta lehčí část. Vše bude vypadat moc hezky ;-)
Dnes jsem chtěl celkově dokončit celou zadní část, ale málem bych opomněl na lakovanou lištu zadní části vozu, která by se montovala po dokončení zmiňované části hodně těžko. Lišta nám dala hodně zabrat. Je uložena ve třinácti bodech. Drobné svorníky, které lištu drží se z druhé části pohybují jako by v kolejnici pro ideální doladění polohy. Bohužel vše zarezlé a nepohyblivé. Tento nedostatek vyřešen stejně tak jako částečně chybějící matky, které mají nestandardní typ závitu. Montáž lišty se nakonec s pomocí Pavla podařila. Nebylo možné díl namontovat v jednom člověku. I když ani to se neobešlo bez problémů, protože během opatrné montáže začali vypadávat zmiňované svorníky, takže byl nutný další zásah a náprava. Lišta je konečně na svém místě. Finální dotažení mě čeká zítra, ale to už bude maličkost.

15.08.2014

- práce na čalounění pokračují
- podařilo se vyřešit problém s nepřesností s čalouněním podlahy v zadní části, kde obzvlášť na pravé straně vznikl velký problém. Přesným vystřižením, vytvarováním a nalepením se problém docela hezky odstranil - viz foto.
- zašití rozpáraných konců čalounění podlahy
- narazil jsem na problém se závitem pro pás u řidiče připevněný na středovém tunelu. Pravděpodobně došlo k poškození při pískování. Není nic snazšího, než závit protáhnout závitníkem, ale rozměr M11,1.25 je hodně atypický (taková americká specialitka). Obvolal jsem různá železářství a žádný úspěch. Bohužel na tomto problému by nebylo možné čalounění dokončit, takže bylo nutné řešit. Štěstí přálo a mě se podařilo najít šroub se stejným stoupáním. Z něj jsem vyrobil provizorní závitník, který svojí funkci splnil. Závit opraven a jede se dál.
- ozdobnou lištu se nepodařilo dokončit co se týče připevnění. Atypický spojovací materiál již neplní funkci jak má. Podařilo se najít vhodnou náhradu, která by dnes měla dorazit z Maďarska. To celý problém vyřeší.
- oprava a renovace náhonu tachometru + výroba průchodky. Není to odbočení od postupu čalounění, ale po přilepení koberce levé části středového tunelu by se průchodka náhonu špatně řešila.

18.08.2014

- dnes práce na čalounění pod přístrojovou deskou. Bylo potřeba kompletní přizpůsobení na vůz jak tvarem, tak uchycením. Na levé straně musím ještě dořešit vedení kabelového svazku vedoucího ze zadní části. Velikost čalouněné části je nadměrná, takže není pro svazek příliš prostoru, ale řešení se vždy najde.
- dále vyčištěny a rozhýbány ofuky nohou + jejich montáž
- přilepení koberců vnitřních prahů včetně prostoru pod sedačkami

19.08.2014 Dnešní provedené práce :
- dořešen záležitost kolem levého čalounění pod přístrojovou deskou a kabelovým svazkem
- dolepení zbývajících koberců. I přes počáteční nepřesnosti střihu jednotlivých dílů nakonec vše pěkně sedí a hlavně to vypadá parádně a v GT začíná být útulno :-)
- spotřeba lepidla se nakonec dostala na 5L
- zadní sedák jsem rozčalounil a zůstala pouze dřevěná deska. Ovšem co s ní? Má svoje léta za sebou, ale stále by šla po úpravách (lepení a kytování) použít. Nene, GTčko si zaslouží novou desku...:-)

20.08.2014 Dnešní provedené práce:
- konečně dokončeno připevnění lišty zadního čela. Náhrada původního spojovacího materiálu se osvědčila a vše sedí jak má.
- výroba zadního sedáku, který jsem tvarem trochu inovoval, aby nové čalounění lépe pasovalo.
- montáž čalounění sedáku
- zahájení čalounění zbylých dílů v zadní části vozu

21.08.2014 Dnes probíhali práce na interiéru zadní části vozu:
- na zadním platě vyříznuty otvory pro reproduktor + vyčištění a oprava mřížky
- montáž plechové části pod zadní okno.Zde byli opět nutné úpravy. Díl zapadá do karoserie hodně natěsno. Nejspíš vrstvy laku a lehká změna tvaru plechu nedovolovali ideální montáž.
- montáž čalounění pod okno. Opět drobné úpravy, ale vše šlo dobře.
- provizorní montáž čalounění krytu prostoru pro rezervu ("opěradlo"). Vše rozměřeno a připraveno na přilepení a zašroubování.

Ostatně to už by bylo hotovo, ale narazil jsem na takový problém, který mi nedalo neřešit. Při práci na zmiňovaném čalounění jsem si všiml, že plechový díl pod oknem při poklepu na určité místo dost nepříjemně rezonuje. Díl je kompletně přinýtovaný. Na třetím GT je tento problém mnohonásobně horší. Při montáži krytu na tento díl se hluk mírně utiší, ale vzhledem k tomu, že je na plechu umístěn reproduktor, který hluk bude při hudbě ještě o to víc generovat, pustil jsem se do řešení. Roznýtováno, zítra podlepím "mechovkou" a místo nýtů použiji drobné a upravené šroubky. Je to zdržení, ale kdybych nechal tuto záležitost v originálním pojetí, tak si myslím, že by to byla první věc k předělání a vzhledem k tomu, že k tomuto dílu bude přilepené čalounění, tak už by to byl poměrně problém.

22.08.2014 Provedené práce:
- konečně dokončeno čalounění zadní části. Zbývá už pouze podlepit sedák a plato pod oknem suchým zipem. Mřížka reproduktoru je také na svém místě.
- zahájeny práce na držáku rezervy

26.08.2014 Dnešní provedené práce:
- připevnění zadního sedáku a zadního plata. Říkal jsem si, že 5 m suchého zipu bude moc a vyšlo to nakonec na centimetr.
- zadní "sedák", zadní část, objevena nedokonalost. Čalounění boků dostatečně nezakrývá zmiňovaný prostor, takže ze zbytků čalounění doladěno.
- zahájeny práce na pravém zadním okně. Sklo silně znečištěné barvou. Opatrně odstraněno a vyčištěno.
- vyčištěny a vyleštěny chromové lišty. Jejich montáž vyžadovala modelářský přístup. Bylo potřeba spoustu změn tvaru všech dílů lišt, tak aby nejen do nové gumy pasovaly, ale zároveň, aby celkově držely pohromadě.

27.08.2014 Dnešní provedené práce:
- vyčištění a montáž levého zadního okna. Tady byla montáž snazší než na pravé straně, ale i tak bylo potřeba několik úprav.
- vyčištění, rozleštění a vyrovnání chromové lišty okna + její montáž a napasování
- vyčištění a montáž zadního okna + montáž chromové lišty. Opět modelářská a mravenčí práce. Vše musí pěkně pasovat a nic se nesmí poškodit, což se podařilo a vše vypadá pěkně.
- zahájena montáž těsnících gum dveří. Zde bylo nutné odřezat přebytečnou koženku čalounění stropu a místy jí upravit a ještě jednou podlepit pro lepší pevnost spoje.
- zahájena práce na montáži rozvodu vzduchu topení

29.08.2014 Provedené práce:
- bylo potřeba opravit uchycení střechy na karoserii, aby při montáži těsnících gum dveří nebyla vidět koženka. Ta byla přilepena hodně daleko u lomu střechy tak, že při montáži těsnících gum docházelo k rozlepování. Opraveno a vše je jak má být.
- montáž těsnících gum pravých dveřích. Bylo potřeba hodně přesně nařezat jednotlivé díly, aby do sebe pěkně zapadali a vše dobře těsnilo.

01.09.2014 Dnešní provedené práce:
- příchytky zaslány k čalouníkovi
- úprava a montáž těsnících gum levých dveří
- montáž dorazů na horní rám dveří po drobné úpravě
- dopasování obou dveří
- zahájena montáž systému topení
- nové trubky rozvody vzduchu nepasovaly (malý průměr) na část systému topení, proto proběhla úprava zmiňované části. Trubky upravit, nebo-li zvětšit jejich průměr nebylo možné. Jejich konstrukce je poměrně křehká a při pokusech o zvětšení (roztažení) docházelo k praskání.
- kompletní vyčištění rozvodu vzduchu + úprava rozpadlých částí
- zítra musím sehnat další trubky pro rozvod vzduchu. Máme pouze cca. půlku požadovaného množství. Zároveň obstarám šrouby do přístrojové desky a do lišt prahu. Také chybí segrovka u jednoho ovladače topení. Též seženu.
- jedna důležitá věc. Jedná se o schránku přístrojové desky. Je třeba jí namontovat dříve, než proběhne montáž přístrojové desky. Je nutné jí tedy očalounit.

02.09.2014 Dnešní provedené práce:
- část dopoledne mi zabralo shánění šroubů, segrovek, ale hlavně trubek, které by se hodily na rozvod vzduchu. To byl opravdu oříšek. Nikde jsem neuspěl. Hodně pomohl Renda, který obvolával co se dalo a nakonec se zadařilo. Michal pro ní zajel a já se mohl věnovat práci.
- schránka spolujezdce byla hodně poničená. Provedl jsem doplnění chybějících částí, slepení a zakytování. Nalakoval jsem držáky pro uchycení. Zítra poputuje k čalounikovi. Sedáky jsou již hotové.
- dokončena oprava ovládání bočních ofuků + nalakování
- montáž dveřních spínačů + test funkce obvodu
- montáž dorazů a těsněních kapoty motoru. Nastal problém s dopasováním kapoty. Po montáži bočních dorazů se kapota nevešla do stanoveného prostoru a nezapadala do zámků. Provedeno mnoho úprav, které problém téměř vyřešily. Jen mě ještě zítra čeká úprava uchycení zámku, abych měl větší svobodu pro seřízení. Bude to ok.

03.09.2014 Dnešní provedené práce:
- spoustu práce na pasování přední kapoty. Bylo potřeba upravit boční dorazy a zámek kapoty, ale vše nakonec sedlo jak má a kapotu jde snadno zavírat i otvírat.
- zahájeny práce na ostřikovačích čelního okna
- nádobka kompletně vyčištěna a zkontrolována. Je v poměrně dobrém stavu.
- montáž trysek do přední kapoty + jejich úprava
- montáž rozvodu hadičky
- původní měch ostřikovače měl korozí zničenou spodní část. Nový neměl tento díl součástí, takže proběhla výroba.
- kompletace + montáž měchu
- ostřikovače kompletní a fungují parádně

04.09.2014 Dnešní provedené práce:
- montáž a zároveň oprava nové antény. Spodní část se při montáži doslova rozpadla, ale upraveno a opraveno, takže ok.
- další řekněme "strašák" odstraněn a to dopasování obou dveří. Již jsem se o to pokoušel, ale stále to nebylo ono. Nakonec se po několika úpravách podařilo a myslím, že to nakonec dopadlo dobře.
- Renda opět zabodoval a od pana čalouníka dovezl očalouněnou schránku přístrojové desky o den dříve. Byl zvolen černý samet. Vypadá to moc pěkně. Pán mi nechal i přesahy, takže si čalounění budu moct dopasovat do přístrojové desky. Paráda ;-)
- pustil jsem se do čalounění levých dveří. Čalounění je takový polotovar, který vyžaduje spoustu uprav před montáží, ale to je už takový standard, se kterým se počítá. Problém nastal s nedostatkem příchytek, respektive jejich protikusů. Nakonec jsem si poradil díky použití několika starších, i když to tak ze začátku nevypadalo, tak čalounění nakonec pěkně zapadlo a drží. Madla jsou u pana čalouníka, ale udělal jsem si přípravu na jejich montáž - až dorazí, tak stačí pár minut.

05.09.2014 Provedené práce:
- kompletace kliček oken. Před chromováním bylo nutné odvrtat osazení madla, takže nyní vyrobeno nové.
- montáž čalounění pravých dveřích, která obsahovala stejný postup úprav jako na opačné straně. Zde bylo nutné ještě upravit vodící lištu čalounění, aby táhlo zámku chodilo v ose a plynule.
- vyčištění a úprava zakončení táhel zámků dveří
- dokončení čalounění schránky spolujezdce. Pan čalouník mi díky přesahům čalounění nechal volnou ruku k dopasování a dotvarování schránky ku přístrojové desce.
- zahájeny práce na připevnění přístrojové desky do vozu

08.09.2014 Dnešní provedené práce:
- bylo nutné ještě jednou upravit ofuky čelního okna, které jsou zamontovány v přístrojové desce. Při pohledu skrz čelní okno směrem na přístrojovou desku jsou hodně vidět a nedokonalosti vzniklé rozpadáním těsnící části byly i po jejich odstranění stále viditelné. Takže ještě jedna úprava včetně laku.
- práce na přístrojové desce nebudou jen tak. Bohužel původní pan čalouník vzal všechno velmi "horkou jehlou" a je potřeba spoustu věcí dodělat, předělat a upravit, aby byla použitelná a vše zapadalo.

09.09.2014 Dnešek věnován přístrojové desce:
- bylo toho opravdu hodně na práci. Lepidlo, kit a další vrstva koženky vytvořila spoustu potíží obzvlášť v místech kam se vkládají boční ofuky a jejich protější díl z druhé strany přístrojové desky. V některých místech přístrojové desky bylo nutné koženku odlepit a materiál přístrojové desky odbrušovat, až do požadovaných rozměrů.
- problém byl i v místě uchycení táhla otvírání kapoty motoru. Celá plocha byla silně zakřivená, materiál kolem se rozpadal a koženka byla extrémně zkrabatělá. Tedy kompletně rozebráno, narovnáno a podlepeno. Nešlo pouze o estetickou záležitost, ale hlavně o samotnou funkci táhla otevírání kapoty motoru.
- nalepenou koženku bylo nutné upravit i v místech kde je přístrojová deska uchycená ke karoserii
- provedeno vyčištění a nalakování podložek šroubů uchycení přístrojové desky
- provedeno nařezání a montáž trubek rozvodu topení do karoserie
Do zítra uschne lepidlo a dokončím již pouze přilepení části koženky. Přístrojová deska půjde konečně do vozu. Snad bude montáž snazší, než-li její příprava.

10.09.2014 Konečně dokončena práce na přístrojové desce včetně její montáže. Byly potřeba delší šrouby. Ty se mi povedlo sehnat, včetně identického tvaru hlavy.
Dále také zakoupen tmel v barevném odstínu koženky a v místě upevnění přístrojové desky provedeno drobné zatmelení kolem spoje.

11.09.2014 Dnes úspěšný den. Podařila se montáž čelního okna včetně chromové lišty. Jako vždy bylo potřeba mnoho úprav, aby okno nejen pěkně lícovalo, ale hlavně, aby zapadlo do svého místa. K tomu bylo zapotřebí naohýbat plechový lem v karoserii do požadovaných uhlů ve stylu pokus omyl, ale výsledek stojí za to.
Je moc dobře, že okno je nové, protože tvoří velkou plochu na voze a doslova září ;-)
Dále zahájeny práce na dokončení přístrojové desky ve voze.

12.09.2014 Provedené práce:
- renovace táhla otvírání kapoty motoru + jeho montáž a seřízení
- renovace táhla ovládání sytiče
- dopasování a připevnění spodní části přístrojové desky
- zkušební montáž čalounění kolem řadící páky a ruční brzdy. Zde nastalo spoustu komplikací, protože ideální dopasování a připevnění přístrojové desky se neslučovalo s prostorem, kam se montuje čalounění popisovaných prostor. Vše se povedlo sladit a díky tomu bude interiér brzo kompletní.

15.09.2014 Dnes tedy hodinářská práce a to doslova:
- opraven špatný spoj vinutí cívky
- opraveno křivé soukolí (nejspíš zásah předchozího majitele)
- kompletně vyčištěno, ošetřeno a promazáno
- nalakováno několika dílů
- problém nastal s ručičkami. Ze začátku poměrně problém, ale proběhlo několik úprav, výroba přípravku a vše nakonec zapadlo tam kam má.

16.09.2014 Dnešní práce:
- dokončení hodin
- montáž hodin + dopasování
- zkušební zapojení přístrojů. Zjištěn problém s reostatem osvětlení přístrojů (nespolehlivá funkce + přehřívání, u kterého vznikal kouř). Zde proběhlo spousty úprav a vylepšení, aby vše fungovalo jak má. Vše se zdařilo a zkušební test s dvojnásobnou zátěží proběhl v pořádku.
- úprava spojovacího materiálu + montáž a dopasování ovládání topení do přístrojové desky
- úprava patice pro žárovku kontrolky zadní mlhovky
- příprava na montáž kontrolky zadní mlhovky

17.09.2014  Dnešní provedené práce:
- montáž kontrolky zadní mlhovky + zapojení
- přepojení kontrolek blikačů (naprosto stejný problém jako u červeného GT)
- zahájena komplikovaná část a to montáž přístrojového štítu do přístrojové desky. Zde už od začátku velké komplikace. Otvor pro štít se o dost zmenšil další koženkou, tmelem, lepidlem a změnou tvaru. Můj první dojem byl ten, že se to tam prostě nemůže nikdy vejít a jestli ano, tak díky předpětí všeho kolem nebude štít držet ve svém uchycení. Navíc ta stálá hrozba poškození koženky přístrojové desky. Spousty pokusů a úprav a k mé opravdu velké radosti nakonec štít zapadl kam má a dokonce poměrně poctivě drží na svém místě. Štít bylo nutné ještě jednou demontovat a upravit polohu ovládání topení, které je připevněno v přístrojové desce a po montáži štítu mění svojí polohu uložení. Ale myslím, že se zadařilo a zítra proběhne již definitivní montáž s připojením všeho potřebného.

18.09.2014 Dnešní provedené práce:
- konečně kompletně dokončena montáž přístrojového štítu včetně zapojení. Vše plně funkční. Dokonce i ruch v rádiu při nastartovaném motoru zmizí v momentě, kdy je vytažená anténa - o další starost méně.
- kompletně zapojena elektroinstalace pod přístrojovou deskou, včetně pojistkové skříňky
- provedena kompletace zrenovovaných dílů ovládání sytiče + montáž do vozu
- montáž sloupku řízení + dopasování a úprava uchycení
- montáž systému zamykání řízení, ovládání blikačů, klaksonu a dálkových světel
- montáž krytu kolem sloupku řízení + dopasování
- zahájeny práce na montáži volantu a tlačítka klaksonu na něm. Zde zjištěno, že nám chybí pro správnou funkci tlačítka klaksonu (střed volantu) několik dílů. Předchozí majitel klakson neřešil a nemohl být funkční. Vše v řešení, díly snadno vyrobíme ;-)

19.09.2014 Povedené práce:
- očištění a nalakování spínací skříňky. Po zaschnutí provedeno promazání.
- úprava uchycení volantu + jeho montáž
- zahájeny práce na čalounění kolem řadící páky. Zde se nepovedlo řadící páku rozebrat, respektive demontovat její hlavici. Již se o to před námi někdo pokoušel. Je k vidění spousta hrubých stop. Nakonec se povedlo po úpravě konce manžety její nasunutí na řadící páku. Následovalo mnoho úprav manžety, která působila spíše jako univerzální, díky své nadměrné velikosti. Vše se povedlo sladit a ve finále i namontovat. Na středový panel jsem konce lepil. Když by jsme se podobné práci znovu věnovali, tak by bylo dobré pořídit takovou tu čalounickou "sešívačku". Práce by šla rychleji a byla by rychlejší.
- provedena montáž středového panelu do vozu. Zde jsem zahájil úpravu uchycení páky ovládání světel, aby vše lícovalo jak má.
- otázka je jak vyřešit čalounění kolem páky ruční brzdy. Nemáme madlo, takže bych navrhoval uchytit čalounění pouze provizorně a vše připevnit na pevno, až ve chvíli, kdy bude namontováno to ztracené madlo.

22.09.2014 Dnešní provedené práce:
- dokončení práce na středovém tunelu a úpravě páky vyklápění světel
- úprava + montáž popelníku
- za konzolí ruční brzdy zjištěno místo, které nezakrývalo čalounění, proto jsem ze zbytku tento nedostatek vyřešil
- připojení elektroinstalace k reproduktoru. Zatím použity provizorní konektory. Máme pouze velké. Zítra objednám správný rozměr u Würtha.
- vyčištění a úprava lampičky osvětlení interiéru + její montáž včetně nového krytu
- několik úprav, dopasování a lepení manžety kolem ruční brzdy
- montáž konzole kolem ruční brzdy
- zahájena výměna horního uložení zadních tlumičů

23.09.2014 Dnešní provedené práce:
- výměna horního uložení zadních tlumičů za původní. Bylo by potřeba objednat nové. Zkoušel jsem najít materiál, ze kterého bych uložení vyrobil, ale nic vhodného jsem nenašel. Každopádně současné uložení ještě nějaký čas vydrží.
- montáž držáku desky rezervy
- montáž lanovodu sytiče + úprava karburátoru
- montáž náhonu tachometru. Byla potřeba oprava převlečné matky náhonu u strany převodovky. Původní majitel provedl montáž přes závit. Systém tachometru zároveň odzkoušen. OK.
- objednány konektory pro kvalitnější připojení reproduktoru
- montáž zadních věšáku, do kterých se mi vůbec nechtělo, vzhledem k nutnosti prořezávání čalounění stropu, ale nakonec to nebyl žádný problém, jen nutná naprostá přesnost
- montáž stínítek, které vypadají parádně
- montáž předních stěračů
- zahájena práce na držáku rezervy. Z dostupné desky použiji čalounění. Deska je příliš tenká a proto použiji OSB desku, která nám zbyla ze zadního sedáku.

Tak, když to shrnu ještě zbývá:
- výroba a montáž držáku rezervy
- kompletace sedáku + jejich montáž
- seřízení ruční brzdy a spojky

A plnohodnotná první zkušební jízda může proběhnout! ;-)

24.09.2014 Dnešní provedené práce:
- téměř celý den věnován držáku rezervy. Nastal poměrně problém, protože palivová nádrž má trochu jiný tvar. Takže nastalo spoustu úprav desky, uchycení a tvaru zadního plechu. U plechu bylo nutné vytvořit kónusový tvar v jeho středu, což se podařilo a to bez poškození laku.
- deska kompletně očalouněna
- vše namontováno do vozu
- zahájena kompletace sedáku

25.09.2014 Dnešní provedené práce:
- zahájeny práce na předních sedákách
- rozebrání, vyčištění a promazání kolejnic sedáků
- zprovoznění aretace a ovládání sklápění opěradel
- vyřezání čalounění pro spojovací materiál
- úprava spojovacího materiálu
- kompletace a montáž obou sedáků do vozu
- zahájeny úpravy výfukové soustavy (dopasování)
Již po montáži sedáku řidiče jsem neodolal, zasedl k volantu a proběhly první zkušební metry. Skvělý pocit, který se dá těžko popsat

 

 

26.09.2014 Provedené práce:
- zahájeny práce na výfukové soustavě a těch není opravdu málo. Všechny trubky se podařilo naohýbat a napasovat bez použití autogenu tak, že nepoškozena originální povrchová úprava. Dále zjištěno, že střední díl nemá držák. Jedná se o samostatnou objímku s úchyty pro závěsné gumy nejspíš identické jako na posledním díle. Bez tohoto uchycení by výfuk držel pouze za poslední díl výfuku a přírubu na prvním díle. Brzy by došlo k poškození výfukové soustavy.
Poslední nedostatek je, že na podlaze chybí držák pro uchycení gum pro zmiňovaný střední díl výfuku. Ten je nejspíš součástí karoserie, ale když se podaří sehnat vhodný materiál, tak nebude problém díl vyrobit. K podlaze bych ho nevařil, ale provedl bych přišroubování, ať se nepoškodí povrchová úprava podlahy.
- seřízeny zadní brzdy, včetně ruční. Několikanásobně brzdy odzkoušeny. Mají moc dobrou účinnost a vše je těsné.
- během testů brzd se začínalo projevovat mírné prokluzování spojky. Několikanásobně seřizováno s tím, že je nakonec nastavena na kompromis svých možností, vzhledem ke svému věku. Jak na tom opravdu je ukáže až opravdový zátěžový test.
- provedeno změření a seřízení geometrie. Vše perfektní.
- provedena montáž přepadu chladící kapaliny
- bohužel během popojíždění přestal fungovat tachometr. Vše kompletně překontrolováno a problém je v samotném budíku. Bude třeba ho demontovat a zjistit příčinu závady. Měl jsem obavy spíše o otáčkoměr, který byl v zoufalém stavu na rozdíl od tachometru, který se tvářil "jako nový" a ono nakonec naopak.

28.09.2014 Dnes nastal den D. A to doslova, proběhl první „dlouhodobý“ test našeho kompletně renovovaného vozu Opel GT 1100 – najeli jsem kolem našeho servisu Srba Servis Řeporyje okolo 5 km. Test proběhl velmi dobře potvrdili jsme si, že musíme objednat novou spojku a ještě musíme doseřídit karburátor. Nicméně nás velmi pozitivně překvapili brzdy jejich ostrost – paráda. Motor běžel klidně a velmi vyváženě. První dojmy z motoru 1.1 SR jsou jen pozitivní. Vůbec nechápu, proč dobový tisk psal, že motor moc netáhl, opak je pravdou. Prostě Opel. Ve vozidle nic neklepe, nic nebouchá – super. Naladili jsme i dobové rádio a dali do předvoleb 4 nejsilnější stanice. Teď už zbývá jen několik drobností a vůz naleštíme a dáme na náš showroom. Níže pár fotek z dnešního dne… a také 3 videa…


A zde jsou slíbená videa (stačí kliknout fota):

Video Video Video

29.09.2014 Dnešní provedené práce:
- pročištění karburátoru a tím vyřešen problém s volnoběhem. Celkové seřízení. Motor běží opět parádně.
- úprava filtru sání kvůli omezenému prostoru mezi kapotou a karburátorem
- připojení podtlakové soustavy
- ošetření brzdových trubek v místech ohybu + úprava a montáž průchodek
- zahájena finální estetická úprava elektroinstalace a ostatních komponentů (hadice, podtlaky)

30.09.2014 Dnešní provedené práce:
- kompletní dokončení motorového prostoru
- výroba průchodky pro brzdové trubky k brzdovému válci
- úprava palivového vedení. Palivová trubka se po naplnění benzínem doslova prodlužuje tak, že bylo potřeba upravit uchycení.
- řešení problému s únikem oleje z náhonu tachometru
- úprava vedení kabelu antény
- montáž koncovek ovládání ofuků topení
- úprava a montáž krytek na podlaze
- čalounění krytky otvoru v přístrojové desce
- úprava a montáž krytek montážních otvorů pro přední světla v podbězích
- zahájena oprava tachometru. Zjištěna silná vůle v uložení části systému tachometru. Tento nedostatek vyřešen přelisováním vodícího pouzdra z původního budíku s několika úpravami. Nyní vše funguje jak má.

02.10.2014 Dnešní provedené práce:
- kompletace tachometru + jeho montáž
- zpětná montáž přístrojového štítu + kompletní odzkoušení. Vše ok.
- shánění + úprava chybějící pružiny klaksonu.
- renovace tlačítka klaksonu (střed volantu) + jeho montáž
- nalisování obou dorazů zadní nápravy + výroba přípravku pro nalisování
- montáž držáku středního dílu výfuku
- výroba držáku závěsné gumy středního dílu výfuku. Nakonec jsem se rozhodl vyrobit kopii originálu, díky tomu, že jsem sehnal trubku o průměru, který byl potřeba a to z části původního výfuku. Opět se vyplatilo nevyhodit staré díly ;-)

03.10.2014 Provedené práce:
- ráno jsem se stavil v železářství a nakoupil vrtáky potřebné k připevnění prahových lišt
- montáž držáku závěsné gumy výfuku k podlaze
- celý výfuk bylo nutné znovu spasovat, jelikož se po správném připevnění středního dílu výfuku hodně změnila poloha
- konečně dorazily správné konektory reproduktoru - vyměněno a připojeno
- výměna horního uložení zadních tlumičů. Trochu obtížnější vzhledem k tomu, že je již namontován držák rezervy - omezený přístup. Gumy se hodně lišily od požadovaného tvaru - proběhla úprava a úspěšná montáž.

06.10.2014 Dnešní provedené práce:
- zahájena práce na nerezových lištách prahů. Zde jsem poměrně narazil. Tvrdost materiálu je opravdu velká a vyvrtat otvor s danou přesností byl opravdu problém. Nové vrtáky a stejně byly za chvíli tupé - neustálé broušení a stejně úspěch minimální.
Vyrazil jsem tedy do železářství a pořídil kobaltové vrtáky, které jsou sice dražší, ale rozdíl v účinnosti je nesrovnatelný. Lišty svrtány a připevněny.
- montáž krytů kol, které vypadají parádně. U středových krytů vznikla z vnitřní strany dost silná koroze - zítra ji ještě odstraním a natřu.
- provedena úprava záslepky do přístrojové desky + její montáž
- montáž držáku zadní RZ
- zahájena montáž chromových krytů pro montážní otvory předních tlumičů. Zde musím provést několik úprav, protože průměr záslepky je menší - v otvoru nedrží.
- zahájena úprava pojistkové skříňky. Dodaný kryt pojistek v ní nedrží, jelikož chybí uchycení.

07.10.2014 Dnešní provedené práce:
- úprava + montáž krytek horního uložení předních tlumičů
- odstranění rzi + natření vnitřní části středových krytek kol
- výměna spínací skříňky. Zde bylo potřeba trochu improvizovat při demontáži té původní, protože dva piny byly přilepené v konektoru, který se připojuje do pojistkové skříňky. Nyní je vše v originálním řešení.
- dokončení úpravy pojistkové skříňky v místě uchycení krytu pojistek
- vyčištění identifikačních štítků
- montáž štítku na přístrojovou desku. Další dva, které patří na karoserii zatím nepřipevněny. Nepodařilo se mi sehnat z našich zásob nýty nebo odpovídající šroubky, které by byly vhodné. Zítra pořídím.
- promazání pantů dveří
- zahájena montáž odpojovače napětí. Zatím se mi nepodařilo sehnat kostřící kabel, který jsem po úpravě použil na GT 1900. Zítra se poptám v obchodě nebo vymyslím schůdné řešení jak pro toto GT, tak pro to následující.

08.10.2014 Dnešní provedené práce:
- ráno jsem obstarával potřebný materiál. Tedy nýty, tekutý kov a kostřící kabel. Ten se hotový nepovedlo sehnat a proto jsem zakoupil jednotlivé díly na jeho výrobu.
- GT jsem opatrně opláchnul
- Martin dorazil a pustil se do práce - přeleštění laku vozidla. GT prokouklo!

09.10.2014 Provedené práce:
- bohužel letovací pasta nedorazila, tak jsem sedl do auta a sehnal. Bez ní se silové kabely dělají hodně špatně a hrozila by nekvalitní práce.
- výroba kostřících kabelů pro odpojovač baterie
- montáž odpojovače baterie
- připevnění identifikačních štítků
- zahájena práce na opravě krytky pasu. Opět výzva. Nejde pouze o estetickou stránku věci, ale také o tu funkční a tam vzniknul problém. Lepené spoje vždy při zkušební montáži na zámek pasu praskali nebo docházelo k praskání i v nelepených místech - vzhledem k tomu jak je plast po těch dlouhých letech křehký. Každopádně nakonec se podařilo a funkční stránka krytu je již vyřešena. Dnes mě čeká vyřešit tu estetickou a vše bude připraveno na lak.

13.10.2014 Dnešní provedené práce:
- dokončena krytka pasu. Povedlo se nakonec dodržet tvar i co se týče vyvýšení středové části.
- dorazily opravené kryty světel - montáž + seřízení polohy
- máme očalouněná madla dveří

14.10.2014 Provedené práce:
- byla nutná oprava čalounění madel dveří. V některých místech to nebylo ideální.
- renovace šroubů uchycení madel
- úprava madel + jejich montáž do dveří
- montáž středového zrcátka
- seřízení světel

03.12.2014 Po pauze vyvolané servisní sezónou se opět vracíme k Opel GT a k jeho finálnímu dokončení. Není to tak, že bychom na něm v době pauzy nic nedělali. Došlo k doladění laku a finální instalaci čalounění dveří řidiče a spolujezdce.

10.12.2014 Dnešní práce:
- rozhodli jsme se pro výměnu kompletní spojky (při testování docházelo k prokluzu)
- demontáž převodovky (bylo nutné z důvodu ochrany manžety řadící páky demontovat i čalounění kolem manžety. Šlo to dobře.)
- demontáž spojkové sady a setrvačníku (ten je třeba koupit nový - podařilo se zajistit a velmi brzy by měl být u nás na dílně)
- zahájena oprava úniku oleje z převodovky v okolí náhonu tachometru

15.12.2014 Dnešní provedené práce:
- podařilo se upevnit a zároveň přetěsnit náhon tachometru.Byla to taková vývojová práce. Vše jsem nejdříve provedl nanečisto, protože po přilepení gufera ve špatné poloze by znamenalo nejen špatnou funkci, ale i zničení dílů. Je ještě potřeba upravit lanko náhonu, respektive zkrátit na přesnou délku.
- montáž kompletní spojky včetně setrvačníku
- montáž převodovky a kardanu
Bohužel spojku se již nepodařilo pořádně seřídit, protože lanko spojky nevydrželo tah nového "přítlačáku" a u pedálu se roztřepilo a zásadně povytáhlo. Zprovoznění spojky je teď možné pouze provizorně po úpravě lanka a bowdenu.

16.12.2014 Dnešní práce:
- oprava lanka spojky
- výroba distančních podložek bowdenu lanka spojky + úprava bowdenu
- montáž upraveného lanka spojky + seřízení, které je již možné v celkem slušném rozsahu. Přesné seřízení je nutné až po krátké zkušební jízdě, ale už teď jsem spokojen ;-)
- úprava náhonu (lanka) tachometru. Zde více problémů než jsem čekal, ale nakonec se po spoustě úprav podařilo a tachometr je již funkční. Už aspoň vím, proč předchozímu majiteli praskla osa náhonu v převodovce. Jednotlivé díly do sebe prostě nepasovaly a po dotažení náhonu byl vyvíjen tak velký tlak na osu, že musel dříve nebo později prasknout.

22.12.2014 Dnešní provedené práce:
- montáž manžety řadící páky včetně čalounění středového tunelu
- montáž kompletních znaků a nápisů. Zde bylo potřeba spoustu improvizace a modelářské práce. Otvory v karoserii z většiny neodpovídaly svými rozměry a roztečemi proti čepům ve znacích. Někdy bylo potřeba řešit montáž i tak, aby vše pěkně a přesně vypadalo, ale aby zároveň došlo k překrytí otvorů v karoserii. Vše se nakonec povedlo a je až neuvěřitelné co pár písmenek a znaků udělalo s autem. Pomyslná třešnička na dortu ;-)
- kompletace a montáž pasů. Bylo potřeba několik úprav včetně jednoho šroubu, ale hlavně závitu v karoserii. Absence závitníku, který jde jen velmi těžko sehnat díky svým atypickým rozměrům práci komplikovalo, ale vše se nakonec podařilo a vše je pevně připevněno a funkční.
- renovace + lak krytu výfuku

23.12.2014 K dnešnímu vlastně finálnímu dni...přiznám se,že mi to zatím ani moc nedochází, že už máme hotovo... :-)
- renovace spojovacího materiálu krytu výfuku + montáž krytu
- montáž krytek pasů. Všechny zapadly parádně a tím myslím hlavně tu opravovanou,což mi udělalo radost. Pásy teď vypadají hodně stylově. Je jasné, že samonavíjecí jsou ohledně bezpečnosti a pohodlnosti někde jinde, ale tyhle prostě mají něco do sebe ;-)

Pár informací ohledně provozu GT 1100:
- baterie je odpojena odpojovačem - stačí pootočit praktickým kolečkem
- před startem stačí řekněme třetina sytiče a motor bez plynu nádherně naskočí

28.12.2014 Projekt 2: Opel GT 1100 překročil cílovou pásku...
Tak dnes po obědě náš Projekt 2: Opel GT 1100 překročil svoji cílovou pásku, poslední doleštění bylo provedeno...

 
26.07.2015 První vyjížďka s Opel GT 1100
Tak dnes konečně nastal Den D, kdy jsme poprvé vyjeli s naším vozem Opel GT 1100. Od patku jsme měli baterii na nabíječce a již namontované RZ. Bohužel včera první vyjížďce nepřálo počasí, ale dneska to bylo o něčem jiném. Vůz jsme vytlačili z prodejny a snažili jsme se jej natočit - uvažovali jsme o zalití karburátoru palivem, ale nakonec jsme se rozhodli, ze budeme průběžně protáčet startérem a palivo se nakonec dostane tam, kam má. Motor pak naskočil lehce - nechali jsme sytič asi na 2 minuty a pak ubrali - motor běžel hladce, tiše, klidně - prostě Opel. Nastala první vyjížďka kolem Srba Servisu Jíloviště - zpátečka (šla lehce) - 1. a 2. rychlost. Následovala kontrola, zda nedochází k nějakému úniku (vše OK). Motor se lehce zahřál a držel si teplotu (cca. o 10°C vyšší v porovnání s Opel GT 1900). Vyjeli jsme do světa - trasa - Jíloviště - Dobřichovice - Řevnice - Hostomice - Dobříš - Nová Ves - Řitka (cca. 60 km).

Vůz běžel velmi klidně, 1. rychlostní stupeň (síla v tahu), 2. rychlostní stupeň (rovněž), 3. ideální do mírnějšího kopce, 4. super na rovinky a z kopce. Po městě člověk nepozná, že jede ve slabší verzi Opel GT, při svižnější jízdě je to již znát, ale paráda. Vůz se choval stabilně, nic nerezonovalo, nic neklepalo.
První testovací jízda dopadla tedy na 1 s hvězdičkou.
 
Motor:
- objem: 1.078 cm3
- výkon: 60k (45kW) při 5.200 ot./min.
- točivý moment: 85 Nm při 4.400 ot./min.
- kapalinou chlazený
 
Převodovka:
- 4-rychlostní manuální
 
Palivo:
- 98 oktanový benzín (olovnatý, popř. s aditivy)
- 1 karburátor s mechanickým sytičem
- nádrž: 50 litrů
- kombinovaná spotřeba: 7,5 l/100 km
 
Pohon:
- poháněná zadní náprava
 
Interiér:
- počet míst: 2
- koženkové sedačky ve světle hnědém odstínu
- přístrojová deska potažená koženkou ve světle hnědém odstínu
- strop potažený koženkou ve světle hnědém odstínu
- koberec v černém odstínu
 
Exteriér:
- barva: British green (Britská zelená) metalíza
- kola: plechové disky s chromovaným lemem, pneu Vredestein 155 - 13
 
Výbava:
- bezpečnostní pásy
- otáčkoměr
- ukazatel množství paliva
- ukazatel teploty chladící kapaliny
- ukazatel tlaku motorového oleje
- ukazatel dobíjení
- elektrické hodiny
- originální rádio s mechanickou pamětí navolených stanic
- pravé vnější zpětné zrcátko
- zadní mlhové světlo
 
Stav:
- po kompletní renovaci (dokončeno 12/2014): karoserie, lak, interiér, motor a podvozek
 
Model:
- Opel GT A
- rok výroby: 1969
- rok 1. registrace: 1969
 
Místo výroby:
- Bochum (Německo)

Opel GT 1100 (MY69)

Vánoce 2014. Ano, jeden den během těchto svátku jsem věnoval hledáním dalšího úlovku. A byl jsem úspěšný – přemlouvání na prodej trvalo nějaký ten měsíc, ale podařilo se – Opel GT 1100 modelového roku 1969 je již u nás v Srba Servisu Jíloviště. Jedná se o GTčko s motorem 1,1 s dvěma karburátory… Čeká nás další nádherná práce, GTčko je nyní zaparkováno v suchu a čeká na svůj den…

 

02.09.2015 Nastal den, kdy jsme si jeli pro nový úlovek... jen počasí nepřálo...

03.09.2015 GTčko je již doma...


Opel GT 1900 (MY68)

A do naší rodiny Opel GT přibyl další kousek – unikátní model Opel GT 1900 z 12/1968, jedná se o první sériovou výrobu určenou na export do USA do Kalifornie. Už v té době se v Kalifornii řešily emisní limity a tak Opel přišel s unikátním řešením vhánění vzduchu kompresorem do sání – díky tomu zajistil potřebné emise. Důkazem toho, že tento vůz je z první série jsou např. hliníkový rámeček kolem popelníku a madla dveří spolujezdce (později se používal pochromovaný plast) a např. dělený přední nárazník (ten je nyní uvnitř vozidla).

25.06.2014 Náš nový přírůstek právě odjíždí k nám...

08.10.2014 Jelikož máme pomalu dokončenou celou renovaci vozu Opel GT 1100, zkusili jsme oživit motor našeho 3. GT a výsledek - sami posuďte v níže uvedeném videu...

Před spuštěním proběhl nutný servis:
- výměna oleje a filtru motoru (původní olej připomínal špinavou vodu)
- vyčištění a seřízení kladívek a rozdělovače
- provizorní zapojení elektroinstalace
- zprovoznění startéru
- částečné vyčištění karburátoru
Motor běží čistě a klidně, žádné klepání. Dle všeho velmi dobře maže. Zjištěn jediný, ale za to silný únik oleje a to z olejového čerpadla. Voda uniká pouze z trubek chlazení.
Moc příjemné překvapení  Inu, prostě Opel...

05.01.2015 Dnes byla zahájena práce na novém projektu:
- kontrola funkce převodovky + oprava funkce zpátečky
- zahájení demontáže jednotlivých dílů s jejich kontrolou a popisem

06.01.2015 Dnes pokračovala práce v plném proudu. Všechny díly jsou podrobně prohlíženy a testovány, takže až bude vše rozebráno budeme mít jasno, které díly objednat, které opravit atd.
Vše vypadá poměrně pěkně včetně palivové nádrže. Je pouze potřeba vymyslet, jak se zbavíme koroze z vnitřní strany. Oříšek byl demontáž oken. Guma byla přilepená nějakým tmelem, který zatvrdl, takže mravenčí práce dostat okna ven bez jejich poškození. Jinak vše probíhá standardně.

08.01.2015 Včera i dnes dále probíhaly práce na demontáži jednotlivých dílů. Vše je opravdu mnohem snazší díky získaným zkušenostem.

09.01.2015 V pátek opět pokračovala rozborka vozu.
Několik poznámek:
- pravá lampa předního světla je funkční
- převodovka je dost od oleje, bude potřeba probrat rozsah přetěsnění
- náhon tachometru opět plný oleje...v té době nejspíš velký problém... :-)
- čidlo zpátečky je bohužel silně poničené
- spojková sada je v poměrně pěkném stavu. Bohužel na lamele se uvolnil nýt a došlo k poškození
- chrom krytů kol je ve velmi zachovalém stavu
- karoserie je též až překvapivě velmi pěkná. Jsem zvědav co ukáže pískování, ale jsem rozhodně optimista ;-)
- práci stále stěžuje velmi silná koroze spojovacího materiálu všech dílů. Obzvlášť jindy rutinní demontáž převodovky byla v tomto případě poměrně výzva.

13.01.2015 Dnes se poměrně povedlo "zatáhnout" a karoserie je až na pár detailů odstrojená. Motor je v karoserii proti GT 1100 opravdu natěsno. Využité je každé místečko. Zpětná montáž po renovaci bude chirurgická práce, aby se nic neodřelo.
Vše opět podrobně popsáno, práce šla bez komplikací. Bohužel z kompletního chladícího systému vytéká hustá rezavá kaše. Motor musel běhat pouze s čistou vodou v chladícím systému a došlo k vyreznutí bloku. Čištění nebude snadné a nepovede se to na poprvé, ale my si poradíme.
Stav karoserie stále zjištěn jako velmi pěkný, vyjma klasické přední spodní části a držáku baterie... ;-)

15.01.2015 Dnes proběhlo dokončení odstrojení karoserie. Jsem opravdu hodně zvědav jak bude vypadat po opískování. Zásadní koroze nalezena pouze již ve zmiňované přední části. Docela potěšil obsah popelníku ve kterém nebyly zbytky cigaret, ale několik drobných, ale důležitých dílů ke sloupku řízení. Rád jsem je vyškrtl ze seznamu chybějících dílů... ;-)

20.01.2015 Dnes proběhlo rozebrání a popsání přední nápravy. Bude opět nutná celková renovace. Čepy, gumové dorazy, manžety, opískování a lakování... Příjemně mě překvapil stav řízení. Převodka je téměř bez vůlí a opotřebení je velmi malé a to i v místě pouzder.
Brzdiče mají sice nové destičky, ale pístky jsou tak zarezlé, že se zatím nepodařila jejich demontáž. Nechal jsem působit přípravek odstraňující rez a uvidíme... Kotouče jsou opět v moc pěkném stavu.

22.01.2015 Dnes dokončeny práce na zadní ose. Vše probíhalo standardně, tedy souboj se rzí, ale vše se podařilo demontovat bez poškození. Diferenciál vypadal po komplikovanějším rozebrání hrozně. Místo oleje byla velmi pevně usazená karamelová hmota, která nešla pořádně ničím rozpustit. Nakonec nalezen ten správný roztok a vnitřek diferenciálu je vyčištěn jako nový. Dále byly značně poškozené dosedací plochy přírub diferenciálu. Vše opraveno a s pomocí dobového těsnění s troškou černého silikonu bude těsnost perfektní.
Podařilo se konečně rozhýbat a plnohodnotně zprovoznit uchycení kapoty motoru. Obě části byly tak zarezlé, že nebyl možný jakýkoliv pohyb. Vyřešeno a přemístěno do prostoru "určeno k opískování"...

23.01.2015 Dnes proběhla demontáž veškerého příslušenství motoru. Koroze systému chlazení je opravdu všudypřítomná. Vyčištění nebude snadné. Co mě potěšilo je opravdu velmi pěkný stav karburátoru, který nejen pěkně vypadá, ale hlavně moc dobře funguje. Velmi zajímavý je systém vhánění vzduchu do výfukového okruhu. Vše je zachovalé, jen bude potřeba zjistit jak je systém ovládán, aby vše fungovalo jak má. Myslím, že na rok výroby je to hodně důmyslně a přitom jednoduše řešeno. Prostě Opel... ;-) Už jen dořešit některé detaily a vše bude připraveno na pískování.

26.01.2015 Dnešní provedené práce:
- odvrtání všech zalomených šroubů v karoserii a ostatních dílů
- kompletní vyčištění karoserie před transportem na pískování
- rozpohybování a vyčištění posilovače brzd (podobný problém jako na GT 1100, kde se po renovaci posilovač osvědčil)
- kompletní příprava všech dílů na pískování

27.01.2015 Dnes proběhla příprava a odvoz všech komponentů na opískování...

29.01.2015 Dnes proběhla renovace přepákování stěračů. Opět silná koroze v osách. Vše se podařilo rozebrat bez poškození, korozi odbrousit, vše promazat a následně poskládat zpět. V čepech je již vůle, ale ve funkci to překážet nebude a na GT 1100 přepákování se stejnou vůlí funguje skvěle. Připraveno na lak.
Motorek stěračů funguje pěkně. Problém byl jen v jeho elektroinstalaci, která z části postrádala izolaci a letované spoje byly velmi nekvalitní. Vše přeizolováno a spoje kvalitně přeletovány. Též připraveno na lak.
Následoval startér. Ten bude potřeba kompletně rozebrat a doufám, že jen vyčistit a promazat. Nemá zdravý zvuk, pastorek zůstává viset a svorník pro připojení elektroinstalace zapadá do útrob startéru.

30.01.2015 Dnes jsem udělal změnu původního plánu a místo startéru jsem se postil do sedáků:
- opravu aretace opěradel jsem zprovoznil již dříve
- rámy opěradel byly dost pokřivené. Proběhlo narovnání.
- čalounění se rozpadá - vyhodím
- molitany jsou opět ve velmi špatném stavu. Nejspíš horším, než na GT 1100, ale oprava bude myslím možná.
- kolejnice sedáku jsem zprovoznil. Doladím až po laku, protože jsem nechtěl klukům v lakovně komplikovat mastnotou práci
- v systému aretace levého opěradla chyběla poměrně dost důležitá a poměrně specifická pružinka - jenže štěstí bylo na naší straně a zmiňovaný díl byl ukryt v popelníku... :-)

02.02.2015 Dnes jsem se dostal jen ke startéru. Problém jeho špatné funkce byl přidřený elektromagnet ovládající pastorek a poškozená elektroinstalace. Vše se podařilo rozebrat, elektromagnet vyčistit a rozhýbat. Přípravek odstraňující rez jsem nechal působit do zítra. Tím je po mechanické straně závada de facto vyřešena. Zbývá ještě z části nahradit elektroinstalaci cívky, vše složit zpět a plně funkční startér může putovat na lak.
Zde si myslím, že závada nebyla způsobena zubem času, ale neodborným zásahem předchozího majitele. Cívka byla namontována špatně, těsnění kolem příruby cívky bylo křivě nasazené a jeden šroub byl utržený, takže se vše křížilo...
Napraveno a to je hlavní ;-)

03.02.2015 Dnes dokončeny práce na startéru. Vše klaplo přesně tak jak jsem si představoval. Těsnění vyrobeno, elektroinstalace předělána, upraven spojovací materiál a vše zkompletováno. Zátěžový test bez jediné chybičky, takže další díl připraven na povrchovou úpravu.

09.02.2015 Dnes jsem se pustil do tělesa topení:
- kompletně rozebráno
- zjištěno rozlomené uložení jedné z klapek: provedena výroba vymezovacího pouzdra, zalepení ulomené části. Vše usazeno a plně funkční.
- radiátor topeni nebude možné použít. Je extrémně ucpaný rzí, naprosto neprůchozí a navíc na několika místech prasklý
- jednotlivé díly vyčištěny
- motor promazán, očištěn komutátor a odzkoušen. Běží jako nový!
Zjištěna další změna oproti předchozím GT a to, že odpor topení není součástí tělesa, ale je v samotném ovladači. Vše působí originálně.

15.02.2015 Dnes zahájeno rozsáhlé objednávaní náhradních dílů - zatím se podařilo zajistit 203 nových dílů (např. kompletní čalounění, gumová těsnění, průchodky, záslepky, brzdová soustava a mnoho dalšího - ještě ale nejsme u konce...:-)

16.02.2015 Dnešní provedené práce:
- rozborka sloupku řízení včetně přípravy na výměnu spínací skříňky
- částečné vyčištění chladiče vody. Další průplach hodně pomohl. Před montáží na vůz budu opět několikrát opakovat...
- rozebrání zadní části p.p.hlavního světlometu (odvrtání šroubů)
- příprava dílů na lak. Připraveno je vlastně vše.

19.02.2015 Dnes se Radek pustil do opravy rádia - není funkční. Uvnitř spousta rzi a oxidace. Zkusil nejdřív provizorní zprovoznění, ale nakonec změna rozhodnutí. Zahájeno kompletní čištění a proletování podezřelých spojů. Do zítra se nechá působit čistící přípravek a uvidí se ;-) Ať nebo tak - rádio bude opět funkční. :-)

21.02.2015 Vyhledávání a objednání další sady potřebných dílů...

26.02.2015 GTčko a jeho komponenty jsou opískovány a je převáženo na naši pobočku Srba Servis Jíloviště, kde začneme s klempířskými pracemi...

27.02.2015 Není čas otálet, komponenty se již připravují na lak...zároveň se Radek pokouší opravit aretaci ruční brzdy, jakmile se to podaří - jde také na lak...

28.02.2015 Dnes objednána další sada dílů - pokud vše dorazí máme objednáno vše, co budeme potřebovat...

03.03.2015 Některé komponenty mají již finální lak...

04.03.2015 Klempířské práce jsou zahájeny. Náš klempíř Vlasta začal vyrovnáním a dopasováním zadního čela...a šéf naší klempírny se zalíbením pozoruje jaká krásna auta Opel vždy vyráběl...

07.03.2015 Dnes se podařilo pokročit v lakýrnických úkonech a to jak přípravě na základní barvu (disky kol), tak přípravě na lak (palivová nádrž - ta má však ještě rez uvnitř a tak nyní hledáme vhodné řešení), ale i finálního laku (díly podvozku a řízení). Naší lakýrníci Pavel & Pavel tak posunuli náš projekt o kus dále...

09.03.2015 Lakýrník Pavel připravuje na lak rám sedačky...

10.03.2015 Práce pokračují - broušení střídá plnič, plnič střídá barva...

Nezahálí ani Radek, podařila se mu "rozchodit" aretace ruční brzdy...a může se lakovat...

červen 2015 Po delší odmlce způsobené prací výhradně na zákaznických vozech pokročila opět naše karosářská práce na Opel GT…

srpen 2015 Bohužel vzhledem k nedostatku času práce probíhají v pomalejším tempu, než-li bychom si přáli. Karosářské práce se chýlý ke konci a brzy se naše GTčko přesune na lakovnu.

21.08.2015 Dnes probíhaly práce na výměně plechu "břicha" pod akumulátorem...

24.08.2015 Náš klempíř Vlasta právě dokončuje karosářské opravy na přední části vozu…

25.08.2015 Dokončena výměna držáku baterie, napasována kapota motoru…

 
26.08.2015 Vyrovnána kapota motoru a přední část u pravého světlometu…
 
 
27.08.2015 Napasovány dveře spolujezdce…

28.08.2015 Dnes započaly práce na levých dveří, které jsou poměrně poničené a par hodin na jejich opravě strávíme…

01.09.2015 Práce pokračují na vyspravování dveří řidiče...

08.09.2015 Klempířské práce jsou dokončeny a nyní se vše přesouvá do lakovny…

10.09.2015 Karoserie GTčka se přesunula z klempírny do lakovny – tedy hned do přípravného boxu…

11.09.2015 Karoserie je již pod plničem…

12.09.2015 Pod plničem je i spodek vozu.

14.09.2015 GTčko se posunulo z lakovacího boxu zpět na lakovnu, kde se bude tmely vyspravovávat spodní část...

17.9.2015 Pracuje se na vytmelení podlahy, zadního čela. Dveře řidiče a spolujezdce, kapota motoru a horní díly hrnců předních světlometů jsou již téměř připravené na finální nalakování...

18.9.2015 Práce pokračují na tmelení a modelování podlahy. Vše usnadňuje naše nová konstrukce na obracení vozu a především um našeho lakýrníka Pavla...

30.09.2015 Lakýrnické práce pokračují na vnější straně - nyní se připravuje záď vozu...

01.10.2015 Přesun na přední část...

02.10.2015 Dnes se dolaďuje pravý přední blatník...

08.10.2015 Přešlo se na broušení střechy a také většina karoserie je pokryta zvýrazňovací sazí pro odladění povrchu...

Listopad 2015 Vzhledem k sezoně nezbývá na projekt Opel GT tolik času jak bychom si přáli, po delší odmlce náš lakýrník Pavel našel špetku času a projekt pokračuje k finalizaci podkladu pro lak…

04.12.2015 Tak konečně jsme vyšetřili čas na další lakýrnické práce... Na řadu přišlo doladění podkladu na dveřích a poprášení karoserie "sazí" pro doladění povrchu pro nalakování...

30.12.2015 Konečně se našel čas a GTčko ještě putovalo zpět do klempírny, kde se přidělávají držáky na samonavíjecí pásy...

04.01.2016 Klempíř Vlasta dnes dokončil uchycení bezpečnostních pásu...

Mechanik Radek se vrhl na přetěsnění převodovky, které se nakonec neobešlo bez kompletního rozebráni. Demontáž a přetěsnění příruby ze strany kardanu si to vyžadovala. Z této strany byl největší únik oleje. Díky těmto krokům můžeme přetěsnit převodovku kompletně. Obtížnost rozebrání byla úměrná rokem výroby. Osy hřídelí byly zarezlé, včetně jistících čepů, ale vše se nakonec podařilo rozebrat bez poškození.

07.0.1.2016 Dnes Radek pokračoval pracemi na převodovce. "Bylo nutné srovnat pokřivenou přírubu hliníkové části převodovky, což byla nejspíš největší příčina silného úniku oleje. Papírové těsnění jsem upravil, aby pasovalo a došlo opět k podlepení silikonem. Narazil jsem na problém, kterému jsem se chtěl vyhnout během rozebírání. Bohužel při skládání, už není úniku. Jde o čepy ve spodní části převodovky z vnější strany, které jsou v obalu nalisované. Pod čepy je pružina s kuličkou, která aretuje hřídele. K demontáži stačí přípravek, respektive vyrážeč s ukončením, které přesně pasuje na hranu čepu. Zastavil jsem se v železářství a nakoupil nějaký materiál a vyrobím improvizovaný přípravek. Věřím, že se vše podaří."

08.01.2016 Dnes byla dokončena převodovka. Nakonec nešlo pouze o přetěsnění, ale i doladění správné funkce. Táhla byla ohlá a přepákování přidřené. Vše doladěno a převodovka je připravena na lak. K dokonalosti chybí ještě chybějící segrovka, několik podložek a nebylo namontováno spojkové ložisko.

28.01.2016 Dnes proběhla renovace mechanismů otáčení světel. K řešení bylo opravdu spoustu problémů, ale vše se vyřešilo, včetně dílů, které k sobě původní majitel opravdu pevně svařil... Mám radost z perfektně funkční aretace krajních poloh, která je pro funkci stěžejní.
Rozpaky mám z tuhosti pohybu celého mechanismu, který je způsoben zubovou těsností nové části mechanizmu. Je hodně pravděpodobné, že se předpětí ztratí s vahou celých světlometů a zároveň se vše také ochodí.
Dnes jsem nestihl mechanismy ještě lehce olakovat zinkem, což vyřeším hned jak bude chvilka.

09.02.2016 Dnes Radek provedl úpravu páky mechanismu otevírání světla, u kterého chyběl otvor pro čepy. Jde o tu, která se zachraňovala (byla přivařena). Světla jsou dost těžká a myslím, že by bez použití čepů mohlo dojít ke střižení šroubů a poškození světla jako celku.

12.02.2016 Dnes proběhlo dokončení mechanismů světel. Všechny poškozené části zachráněny, případně vyrobeny. Každý díl nalakován. Dále proběhlo nalisování všech čepů a pouzder ramen přední nápravy. Bylo nutné několik úprav, ale po předchozích zkušenostech, tentokrát bez problémů. Spojovací materiál jsem po úpravě použil nový. Na spodní ramena mi chyběli velkoplošné podložky M10 o vnějším průměru 35 mm. U předchozích projektů jsem se hodně zdržoval renovací těchto dílů, což znamenalo broušení, čištění a lakování, což stálo čas a peníze. Tentokrát jsem navštívil železářství a 10 těchto podložek zakoupil... Myslím, že je to, to nejlepší řešení. Rád bych dokončil kompletně přední a zadní nápravu.

19.2.2016 Dnes jsme se zaměřil na odpružení přední nápravy, tedy listových perech. Spoustu času zabralo řešení problému připevnění dorazů prostředního pera.

26.02.2016 Dnes se Radek snažil vyřešit a dokončit středové listové pero. Vymezil vůli koncovek a proběhlo přilepení. K aretaci nakonec nepoužije šrouby, ale nýty. Povedlo se najít jeden přesně takový jaký by se nám hodil. Bohužel se ten samý nebo aspoň podobný nikde nepodařilo sehnat, ale to je jen formalita, poradí si. Pokud se tato metoda uchycení osvědčí, tak to bude u dalšího projektu pouze otázka několika desítek minut.

23.03.2016 Tak opět pokračují lakýrnické práce - právě došlo k nástřiku protikorozní ochrany podvozku...

24.03.2016 První lakování karoserie podkladovou zelenou...

29.03.2016 Přes Velikonoce vše hezky zaschlo...


30.03.2016 A další kolo broušení...

01.04.2016 A další lakování...

04.04.2016 Začíná se lakovat finální metalízou nejdříve barva, pak přijde lak...

05.04.2016 Tak některé části jsou již finálně nalakovány (barva + lak) - jako například motorový prostor, rámy dveří, panty dveří nebo "domečky" předních světlometů...


A dnes se opět brousí vnější část karoserie a vše se chystá na finální lak...

06. a 07.04.2016 GTčko jsme přemístili na klempírnu, upravili rám, kvůli napasování dveří, které proběhlo zdárně. Zítra bude náš lakýrník Pavel GTčko stříkat vcelku s dveřmi.

08.04.2016 Dnes GTčko dostalo finální barvu a bezbarvý lak, fotografie jsou pořízeny před stříkáním v lakovacím boxu, po první vrstvě metalízy, druhé vrstvě metalízy, ve finále to nejkrásnější po dvou vrstvách laku... Skvělá práce Pavle! Děkuji!

30.12.2016 Tak lepší závěr roku jsme si ani nemohli představit - opět po dlouhé době jsme se vrhli na náš projekt Opel GT. Mechanik Radek pokračující práce popsal:

Listové pera:
Dorazy středního listového pera jsem přilepil. Dodané dorazy nemají kovovou výztuž, takže k montáži bylo potřeba přistoupit trochu improvizovaně. Nakoupil jsem potřebné podložky a upravil nýty pro naší potřebu. Přilepené dorazy jsem ještě tedy opatrně přinýtoval. Na listová pera jsem přilepil dodané gumové podložky. Jednu bylo potřeba vyrobit, protože z požadovaného počtu dorazily pouze tři. Přeběhla kompletace listový per a příprava k montáži na přední nápravu. Chybí nám uchycení k přední nápravě.

Řízení:
Provedeno seřízení vůle a kompletní promazání. Na řízení namontovány nalakované spojovací tyče s novými čepy a manžetami. Původní spojovací materiál očištěn a ošetřen. Chybí nám uchycení řízení k přední nápravě.

Přední náprava :
Provedena montáž horních ramen, na které jsem vyrobil nové gumové vymezovací podložky. Dále proběhla montáž obou těhlic se štíty brzd. Ložiska předních kol vyčištěna, překontrolována a promazána. Ještě dobře poslouží. Pro montáž spodních ramen je nutno dodat uchycení listových per. Chybí nám horní miska uchycení přední nápravy. Zatím namontována původní, která je ovšem ve velmi špatném stavu. Přední brzdové kotouče jsou velmi zachovalé. Stačí je pouze lehce "stáhnout" na soustruhu a jsou okamžitě k použití. K ložiskům předních kol je potřeba dodat 2x gufero.

03.01.2017 Dnes proběhla kompletace zadní nápravy:
- nalisování silentbloků a částí určených pro uchycení nápravy + montáž
- výměna gufera diferenciálu + montáž části diferenciálu
- nalakování jednotlivých drobných dílů
- montáž tlumičů
- montáž brzdových válečků

Dále provedena kontrola předních brzdových suportů. Bohužel pístky jsou naprosto nepohyblivé, nejspíš silně zarezlé. Raději objednáme nové.
Teoreticky je možné v tuto chvíli obě nápravy namontovat na karoserii.

04.01.2017 Dnešní provedené práce :
- renovace uchycení, kompletace a částečné seřízení zadních brzd
- renovace + montáž lanovodů ruční brzdy
- kompletní renovace uložení kříže kardanu (výměna ložiska s uložením, silenbloků a dorazů)
- nalakování konce krycí trubky kardanu
- oddělení předních kotoučů od nábojů (extrémně zarezlé)
- kotouče odeslány do nástrojárny za účelem mírného zarovnání

05.01.2017 Dnešní provedené práce:
Nastal čas se pustit do motoru. Při zkušebním startu byl zjištěn silný unik oleje kolem olejového čerpadla. Provedena demontáž olejového čerpadla, vodní pumpy, olejové vany a ventilového víka. Zjištěna jasná příčina úniku oleje a to špatná těsnost těsnění mezi čerpadlem a blokem motoru.

Olejové čerpadlo rozebráno, vyčištěno, zarovnány dosedací plochy a přetěsněno. Zjištěna silná koroze v prostorech chlazení bloku a hlavy válců. Původní majitel bohužel použil ke chlazení obyčejnou vodu a to způsobilo tento problém. Vzhledem k tomu, že jsem objevil naprosto neprůchozí chladící kanál v hlavě válců vedoucí od vodního čerpadla, došlo k rozhodnutí, že hlavu demontuji, kompletně vyčistím a odešlu na kontrolu rovnosti a natlakování. Neprůchozí kanál jsem vyčistil, respektive odvrtal. Koroze zapříčinila spoustu problémů. Od nepohyblivého spojovacího materiálu, který bylo potřeba odvrtávat, nahřívat a navařovat matky, po neprůchozí cesty chlazení až po poničení vodní pumpy. Vše se vyčistí, vymění a motor bude jako nový.

Provedeno rozebrání předních brzdových suportu. K dispozici jsme měli dva páry. Po demontování jednotlivých dílů bylo jasné rozhodnutí. Použijeme suporty, které nám zbyly z projektu GT 1900. Po důkladném vyčištění a použití opravárenské sady budou po laku opět perfektní.

06.01.2017 Dnešní provedené práce:
- díky již zmiňované korozi v chladícím systému motoru a silně zapečenému oleji v prostoru vačkové hřídele, což pravděpodobně způsobilo nedostatečné chlazení z důvodu neprůchozích chladících cest, jsme se rozhodli k rozebrání motoru a zaslání jednotlivých dílů k chemickému vyčištění. Toto je jediná cesta jak kompletní motor důkladně zbavit rzi a nečistot, které by snadno způsobili později velké problémy.
- provedena demontáž rozvodů, hlavy válců a jednotlivých drobných dílů
- několik dílů vyčištěno a zbaveno karbonu
- rozebrána vnitřní část ventilového víka, což nebylo snadné, protože karbon a zapečený olej působí na spojovací materiál jako pevné lepidlo. Zjištěna naprostá neprůchodnost sytému odvětrání ventilového víka. Ani s perfektní vybavením, kterým disponujeme se část nepovedla vyčistit, proto je též nutno odeslat na vyčištění. Případná neprůchodnost by brzo udělala nepříjemnosti.
- dorazily z nástrojárny upravené přední brzdové kotouče, které jsem zkompletoval s náboji, do kterých jsem namontoval vyčištěné a promazané ložiska s novými gufery

11.01.2017 Dnes jsme odvezli hlavu a blok motoru do motorárny. S pánem jsem vše dohodl. Věřím, že se vše povede. Ventilové víko a odvětrání jsem odvezl zpět. Pán měl trochu obavy ohledně reakce roztoku na hliník, takže jsem vzal zmiňované díly do vlastních rukou a myslím, že se podařilo. Zítra nechám koupit drátěnku, ze které vyrobím část odvětrání.

12.01.2017 Práce probíhaly v duchu renovace jednotlivých dílů:
- vrtule chlazení zbavena silných nečistot a barvy. Provedeno přilepení pouzdra pro uchycení.
- palivová pumpa kompletně vyčištěna a odzkoušena
- ventil vzduchu kompresoru odzkoušen, kompletně vyčištěn a nalakován
- držák ventilu kompresoru očištěn, zbaven rzi a nalakován + kompletace s ventilem
- regulátor dobíjení odzkoušen, vyčištěn a nalakován
- provedena výroba filtrů odvzdušnění ventilového víka + kompletace
- provedeno odeslání alternátoru na přezkoušení a případnou opravu
- provedeno rozpracování kompletního vyčištění těla rozdělovače. Nános nečistot je tak silný, že jsem vytvořil čistící lázeň a přípravek, který používáme nechal několik dní působit

23.01.2017 U GT pokračovala renovace rozdělovače. Po důkladném vyčištění zjištěna nefunkční podtlaková regulace. Provedeno rozebrání a zjištění problému (zarezlá a ohlá osa táhla). Osa i táhlo opraveno. Vše rozleštěno a nalakováno. Zítra proběhne kompletace.
Dále pokračovaly práce na přední nápravě. Listová pera jsou již na svém místě. Ani v pěti lidech se nám je nepodařilo díky velkému předpětí namontovat, proto proběhla výroba přípravku a vše již šlo správným směrem. Přišly mi podstatně tužší, než na GT 1100. Zítra by měla být přední náprava hotová.
Jinak nové díly pasovaly jako ulité, jen bylo potřeba shánět a upravovat některý spojovací materiál. Původní silně poškozen korozí.

24.01.2017
- dnes dokončena renovace rozdělovače - odzkoušeno, vše ok
- dokončena přední náprava a připravena na montáž. Tlumiče namontuji, až na voze z důvodu snazší montáže. Listová pera jsou velmi tuhá a ztěžují montáž tlumičů, když je náprava mimo karoserii.
- provedena renovace a montáž opravárenské sady předních suportů. Bylo potřeba hodně čištění a broušení, ale výsledek nahrazuje nové suporty. Je potřeba ještě nalakovat a vše bude perfektní.

25.01.2017 Dnešní provedené práce:
- renovace odvzdušňovacích ventilů předních brzdičů. Nešlo jen o povrchovou úpravu, ale hlavně o napravení průchodnosti.
- příprava, úprava, výroba a nakoupení části spojovacího materiálu určenému k uchycení náprav ke karoserii
- rozebrání všech přístrojů, vyjma hodin, které nám chybí. Odzkoušena funkce a zahájena renovace. Vnitřní části předány lakovně.
- rozebrání mechanismu nového tachometru a nastavení původní hodnoty ujeté vzdálenosti

26.01.20017 Dnes zlomový a myslím úspěšný den:
- transport karoserie (z lakovny na servisní místo) se povedl bez problémů, včetně usazení na hever
- Proběhla montáž přední i zadní nápravy. Zde se opět těžilo ze zkušeností z předchozích GT. Karoserie je velmi lehká a při usazování popisovaných dílů jsme měli u předchozího modelu problémy s vyvážeností na zvedáku. Zde jsem se vším již počítal a montáž proběhla v trochu jiném a bezpečnějším postupu.
- Dále provedeno vyčištění a vyleštění rámečku budíků. Vypadají jako nové ;-)

Už se nám to hezky rýsuje...

27.01.2017 Dnes provedeny práce na dokončení podvozku, aby mohl stát vůz volně na kolech:
- úprava uchycení zadních tlumičů
- vycentrování přední a zadní nápravy
- nazutí "veteránských" pneumatik Michelin na nově nalakované disky (použity duše - prostě vše dobově)
- vyvážení kol (velmi malá házivost)

Dále zahájeny práce na renovaci elektroinstalace přístrojové desky.

01.02.2017 Dnešní práce:
- renovace vnějších a vnitřních krytů kol
- montáž předních tlumičů (po demontáži aretace vše bez problémů)

03.02.2017 Dnes jsem se pustil do renovace elektroinstalace. Když jsem již nějaký pátek zpět auto rozebíral, tak mi elektrická část přišla v mnohem horším stavu, než reálně je. Po podrobném rozebrání jednotlivých částí rád konstatuji, že renovace nebude o nic složitější než na GT Projekt II.
Sepsal jsem nějaké části, které bych potřeboval. Konektory jsem již obstaral, ale potřebujeme ještě kabely k dokončení vedení. Po dokončení již nebude problém elektrickou část montovat do vozu a tím vznikne velký posun.

10.02.2017 Poslední dny bylo potřeba dát přednost zákaznickým vozům, ale ve volných chvílích jsem se věnoval elektroinstalaci. Elektroinstalace je hotova v přístrojovém štítě. Finální přeizolování proběhne až po montáži budíků (část je na lakovně).

16.02.2017 Dnes práce na elektroinstalaci:
- přehozena pojistková skříňka
- výměna všech poškozených konektorů a kabelů
- výroba elektroinstalace pro rádio
- oprava odporu ventilátoru topení
- renovace elektroinstalace zadní části vozu
- zahájena renovace elektroinstalace topení a interiéru
Svazek motoru máme nový. Ten nahradím za ten stávající. Svazek předních světel musím vyrobit kompletně nový. Současný je nepoužitelný.
Jinak se vše dělá lépe než jsem čekal.

16.02.2017 Dále jsem pokračoval na elektroinstalaci. Vše téměř připraveno na montáž do vozu.

10.03.2017 Dnes jsme konečně přivezli srdce GT, tedy motor. Provedena byla následující generálka motoru:

Hlava válců:
- čištění
- rovnání (0.2 mm)
- tlakování
- broušení sedel
- broušení ventilů
- seřízení ventilových vůlí

Blok motoru :
- čištění
- honování válců
- výměna pístních kroužků
- kontrola kliky a ojnic
- výměna kluzných ložisek

Vše vypadá velmi pěkně.

14.03.2017 Dnes kompletní renovace pumpy ostřikovačů od mechanické po elektrickou část. Některé poškozené díly vyrobeny. Další díl přiveden k životu a připraven k práci ;-)

20.03.2017 Dnes jsem se pustil do budíků. Budou jako nové ;-)

22.03.2017 Dnes dokončeny všechny přístroje. Na tachometru bylo trochu více práce, aby fungoval a vypadal jak má, ale vše se podařilo tak, že spokojenost.

08.08.2017 Tak jsme měli delší pauzu s naším projektem Opel GT, ale bohužel nebyl čas. Konečně jsme toto období prolomili a náš projekt opět "ožil":
Souhrn dnešních provedených prací:
- oprava a předělání těsnění hlavy. Motor nekompletován z důvodu potřeby zaschnutí naneseného silikonu na poškozené vrstvě těsnění (v místě prsou, nejde o prostor s kompresí)
- vyčistění a promazání karburátoru
- oprava a renovace přístrojového štítu + montáž přístrojů. Bylo potřeba spoustu lepení a výroba chybějících dílů, ale vše ok dle našeho standardu
- molitany sedáků - zahájeno čištění. Jsou značně poškozené, ale čalouník je jistě opět pěkně opraví

28.08.2017 Dokončil jsem renovaci předních brzdičů. Jsou připraveny na lak.

31.08.2017 Dnes práce kolem rozvodů. Uchycení rozvodových lišt je vyřešeno. Nové a inovované díly jsem ještě trochu upravoval. Hlavně lišta pod napínák stála hodně práce, protože při montáži na víko měla velkou vůli a nepasovala ségrovka. Vše vyřešeno a OK.
 
09.02.2018 Po velmi dlouhé době se našla chvíle na náš projekt Opel GT: nastala renovace zadních pozičních světel. Elektrická část nebyla kompatibilní s vnější stranou, ale vše předěláno a téměř připraveno na montáž do vozu.
 
12.02.2018 Dnes dokončena renovace zadních pozičních světel a jejich držáku. Oprava předních mřížek + naložení do odrezovací lázně a zahájena renovace světla zpátečky.

14.02.2018 Dnes rozebrána převodovka a připravena na lak. Dále vyrobeno těsnění vodní pumpy a olejového čerpadla. Po různých laboracích jsem nakonec s výsledkem spokojen. Vše pasuje a systém bude fungovat jak má. V motorárně zapomněli demontovat zadní ložisko klikové hřídele. Pokusil jsem se ho demontovat, ale bohužel praská a láme se. Je nutné ho tzv. vyvařit a vyměnit za nové (máme). Vyrobil jsem přípravek, který do ložiska navařím a vyrazím ven.
Dokončena renovace světla zpětného světla. Test hodin: hodiny stále bez problémů běží.

16.02.2018 Dnes provedena výměna ložiska klikové hřídele, zadního gufera a renovace + příprava na lak kompresoru.

26.02.2018 Poslední dny se řešil motor, resp. rozvody. Problém s rozvody vyřešen. Řetěz jde již správně nasadit a krásně vychází i časování. Otvor na kole vačky nyní hezky lícuje s držákem v rozvodech. Musel jsem vyrobit nové těsnění na prsa, vzhledem k tomu kolikrát se dotahovali, každopádně zítra budu motor sestavovat již definitivně.
 
27.02.2018 Motor je složený a připravený na lak. Ještě nejsou namontovány krytky na hlavě válců, ale to se ještě domluvím s lakovnou jak bude vyhovovat. Inovované gumové těsnění pod vanu bylo nutné kompletně podlepit, jinak by olej tekl všude. Chyběly distanční pouzdra, je větší a ne všude odpovídá tvar.
 

01.03.2018 Dnes proběhla kompletní úprava mechanismů vyklápění světel. Z výsledku máme dobrý pocit, protože teď se nám světla budou ovládat snadno.

02.03.2018 Dnes proběhla oprava a příprava sedáků na transport k čalouníkovi a zahájena oprava stahovaček oken předních dveří.

09.03.2018 Dnes se podařilo konečně zprovoznit rádio a musím říct, že hraje parádně (po kliknutí na níže uvedený obrázek si můžete poslechnout ukázku). Doma jsem se o to již dvakrát pokoušel, ale stále mi někde v cestě stál problém. Ten se v práci podařilo odhalit díky lepšímu multimetru. Musím nějak vyřešit povrchovou úpravu rádia a to hlavně ovládacích prvků. Pokovený plast je ve velmi špatném stavu. Mám pár nápadů a tak postup proberu s lakýrníkem.

13.03.2018 Dnes pokračovaly práce na rádiu. Opraven systém předvoleb. Hodně jsem řešil co s povrchovou úpravou rádia. Chromová vrstva na plastu již nešla rozleštit. Chrom se loupal a tvořily se na něm takové bublinky. Ani zabroušení nebylo ideální, proto jsem kompletně chrom po malých částech odstranil, plast zabrousil a nalakoval. Chrom to není, ale špatně to myslím nevypadá.

20.03.2018 Dnes práce na opravách volantu a přístrojové desky. Taková správná modelářská práce. Vše jde zatím tak, jak jsem si představoval ;-)

21.03.2018 Dnes provedené práce:
- renovace štítku s logem předního panelu rádia. Lak byl poškrábaný a hliníkový štítek pokroucený. Vše opraveno s tím, že se podařilo zachovat původní logo "Sanyo" a tím udržet dobovost.
- dokončena oprava volantu. Musel jsem vyztužit uchycení obruče k ramenům, aby se vylepšila pevnost a volant se tím stal spolehlivým. Dále zapraveny různé praskliny a kazy. Volant je připraven k přečalounění.
- pokračovali práce na přístrojové desce. Proběhla montáž do vozu, dopasování a kompletní slepení. V tuto chvíli na přístrojovou desku koukám a vypadá vše dobře. S lakovnou jsem domluvený, že si najde čas a desku kompletně překytuje. Já jdu zatím pokračovat na stahovačkách oken.

22.03.2018 Dnes jsem se pustil do stahovaček obou oken. Vše kompletně vyčištěno, odstraněna rez, oprava vodících kladek, které byly poškozené a přidřené. Vše kompletně nalakováno. Větší oříšek byly navíjecí mechanismy. Oba uvnitř silně zarezlé, jeden z nich naprosto bez pohybu. Vše kompletně vyčištěno a promazáno. U l.p. dveří se vše krásně podařilo. U p.p. bohužel stále dochází k přidírání a naviják vydává nepříjemný zvuk. Nezbývá naviják roznýtovat a zjistit, kde je problém. A do toho se jdu právě pustit.

03.04.2018 Dnes proběhla práce na opravě stahovačky okna p.p. dveří. Celý mechanismus jsem rozebral cestou odvrtáním nýtů. Problém byl ve velmi silném znečištění celého mechanismu a přidřeného péra, které vydávalo dříve zmiňovaný nepříjemný zvuk. Vše pečlivě vyčištěno a pero upraveno tak, aby k problému již nedocházelo. Budu muset sehnat nýty dle naší potřeby. Jsou dost atypické a šroubky kvůli malému prostoru použít nemohu.

05.04.2018 Dnes dokončena oprava stahovačky okna p. dveří. Nýty jsem nakonec nesehnal. Jedná se o atypickou záležitost, ale použil jsem spojovací materiál (šrouby), které jsem upravil dne naší potřeby, aby se vše do omezeného montážního prostoru vešlo a vše sedí perfektně. Díly nalakovány.

11.09.2018 Po velmi dlouhé přestávce jsme se opět vrhli na náš projekt Opel GT. Nyní lakujeme motor, převodovku a drobné příslušenství, aby se vše mohlo již velmi brzy dát do vozu:

12.9.2018 Tak dnes se pracovalo na více frontách. Nový lak dostala převodovka, ještě další část motoru, kompresor a také brzdové třmeny.

Lak ještě dostaly drobné krytky, mřížka. Očistila se také přední spodní světla, držák nádobky kapaliny pro ostřikovače a na závěr dne se stříkalo plničem...

Další provedené práce:
- odhlučnění obou dveří - bylo nutné upravit vnitřní stranu dveří, aby izolace dobře držela
- kompletace a montáž stahovaček oken dveří. Za tento pokrok jsem moc rád. Obě stahovačky se dávaly dohromady opravdu z "prachu" a konečný výsledek je, že stahovačky chodí hladce, spolehlivě a tiše.
- zahájeny práce na zámcích obou dveří

13.09.2018 Dnes se pokračovalo v lakování...

Další práce byla na zámcích obou dveří. Oba byly nefunkční, ale vše vyřešeno. Povedlo se i oživení povrchové úpravy bez lakování - udržela se dobovost. Zahájeny práce na vložkách zámků dveří a sloupku řízení.

14.09.2018 Proběhl generální úklid všech komponentů na Opel GT a roztřídění dílů. Dále započaty práce na klikách a zámcích dveří.

08.01.2019 Po opět delší pauze vzhledem k času proběhla kompletace a montáž klid dveří se zámky. Opět byla potřeba modelářská práce. Zámky nefungovaly jak měly, chybělo několik drobných dílů, které jsem vyrobil, kliky měly pro zámek o něco menší otvor a rozteč děr ve dveřích nebyla identická s tou co jsme potřebovali. Vše vyřešeno, kliky na svém místě, zámky pěkně fungují a vše hezky vypadá.

11.01.2019 Včera a dnes proběhly práce na sacím potrubí a výfukových svodech. Oba díly bylo nutné od sebe oddělit z důvodu prasklého těsnění, které dáme nové. Díky použití indukčního ohřevu se nakonec povedlo vše rozebrat bez poškození. Nová technologie nám pomohla.
Dosedací plochy obou dílů zabroušeny. Sání kompletně očištěno rozbroušeno a rozleštěno. Výfukové svody zbaveny rzi a nalakovány vypalovací barvou. Po zaschnutí provedeno vypálení barvy dle postupu.

16.01.2019 Dnes probíhala kompletace motoru a příprava na montáž do vozu. Hlava válců byla kompletně zalakovaná včetně dosedacích ploch pro výfuk, sání a vstup vody. Provedeno odbroušení dle tvaru těsnění, aby byly těsnící plochy jak mají být a zároveň, aby byl zbytek hlavy válců chráněn lakem. Lak je perfektně tvrdý a má silnou vrstvu. Myslím, že motor a ostatní části, bude chránit víc než dobře. Pro odbroušení laku jsem použil pásovou brusku.
Dále provedena oprava závitů v hlavě válců, šroubů sání a výfukových svodů. Zjištěna nedostatečná průchodnost vzduchu vedená k sacím ventilům od kompresoru. Provedeno vyčištění trubek a ventilu. Došlo k uvolnění velké usazeniny, která přívod téměř zacpala. Nyní vše ok.
Provedena montáž sání a výfukových svodů na hlavu válců.

01.02.2019 Poslední volný pracovní čas jsem věnoval ventilovému víku, které hezky prokouklo. Bohužel při jeho montáži nastaly komplikace. Korkové těsnění reagovalo po nanesení silikonu tak, že se začalo rozpínat. Něco takového jsem ještě neviděl. Nebylo možné si toho nevšimnout, a tak všechno zpět, odstranit silikon a vše očistit. Máme ještě jedno těsnění, které je jednak lépe řešeno a pokusem zjištěno, že mu silikon nevadí, takže proběhne opětovná montáž s tímto těsněním.

04.02.2019 Montáž ventilového víka s druhým těsněním se již povedla bez problémů. Původní těsnění se po očištění od silikonu zase vrátilo do své původní velikosti. :-) Na motoru dál probíhaly přípravné práce na montáž do vozu. Bylo potřeba vyřešit problém s novými silentbloky, které naprosto nepasovaly do rámu. Bylo snazší upravit rám, ale ten jsem chtěl nechat původní. Proto proběhla úprava samotných silentbloků způsobem modelářské práce.
Pustil jsem se do převodovky, která byla potřeba složit po nalakování. Konkrétně systém řazení. Bohužel všechny kluzné plochy, čepy a přesné části určené pro pohyb byly zalakovány. Bylo potřeba tvrdý lak opatrně a bez poškození jednotlivých částí odstranit. To se povedlo.

06.02.2019 Konečně se podařilo vyřešit a dokončit již zmiňovaný problém s převodovkou. Nyní řadí lehce a bez problémů. Byl jsem nakoupit nějaký spojovací materiál a segrovky. Motor přesunut na plošinu bez jediného škrábance. Provedeno očištění + montáž spojky. Na vše se snažím používat nový spojovací materiál. Pokud to není možné, tak původní renovuji.

26.08.2019 Tak se po dlouhých týdnech vyskytl prostor na další práce na našem projektu - podařilo se: montáž motoru, převodovky, části brzdového systému a odhlučnění zadní příčky v motorovém prostoru, u které je ještě potřeba udělat několik úprav.

30.08.2019 Tento týden se nám podařilo:
- provedena montáž startéru a obstarání spojovacího materiálu + jeho úprava
- proveden test startéru, který běží perfektně
- montáž olejového filtru
- montáž předních brzdičů a brzdových destiček + řešení problému s chybějícími držáky a komplikovaně umístěným otvorem pro brzdové trubky. Po dohodě dojde k výměně brzdičů za nové.
- provedena renovace jednotlivý dílů brzdové soustavy
- shánění těsněních k hlavnímu brzdovému válci
- provedena montáž hlavního brzdového válce
- provedeno vyčištění a renovace nádobky brzdové kapaliny
- provedena renovace držáku nádobky brzdové kapaliny
- provedena částečná výroba uchycení nádobky brzdové kapaliny
- provedena montáž nádobky brzdové kapaliny
- provedena kompletní montáž brzdových trubek
- provedena montáž držáku kompresoru + oprava závitu v bloku motoru a povrchová úprava šroubů
- provedena montáž držáku alternátoru + oprava závitu v bloku motoru a povrchová úprava šroubů

18.09.2019 Dnes se podařilo:
- kompletní vyčištění a rozleštění alternátoru
- řešení uchycení alternátoru
- renovace vodícího čepu uchycení alternátoru. Velká část byla zaklepaná. Provedeno vyvaření, zabroušení a nalakování.
- řešení uchycení kompresoru. Pů vodní atypické šrouby byly natažené a poškozené. Povedlo se v železářství sehnat podobné, které upravíme do podoby originálu.
- úprava brzdové trubky p.p. kola. Kompresor zabírá hodně místa a trubka, která byla vedená podle GT I. překážela.
- řešení problému na řemenici kliky, na které je poměrně velký škrábanec. Provedl jsem co nejcitlivější zabroušení, které by mělo zamezit únik oleje.

27.1. - 7.2.2020 Tak konečně se nám podařilo najít čas na náš projekt - měli jsme možnost se "podívat" na:
- oprava závitů převodovky a bloku motoru pro uchycení držáků
- úprava spojovacího materiálu
- oprava a dopasování krytu setrvačníku + montáž
- dopasování + montáž držáků převodovky
- montáž nových gum pedálů (Bylo nutné upravit a přilepit. Nové gumy nedrží a v rozích praskají.)
- úprava uchycení + montáž pedálu plynu
- úprava a částečné přepracování uložení pedálu brzdy a spojky (středové uložení se rozpadalo a při montáži se pedály zadíraly, až zasekávaly).
- oprava brzdového spínače + montáž
- řešení problému + montáž těsnící gumy tyče řízení vedoucí do vnitřku vozu (v otvoru karoserie chyběl lem, za který se guma připevňuje)
- oprava dosedací plochy rozdělovače
- oprava závitu pro uchycení rozdělovače
- výroba těsnění rozdělovače
- montáž rozdělovače
- oprava držáku zapalovací cívky + montáž včetně cívky
- povrchové vyčištění karburátoru
- výroba svorníků uchycení karburátoru
- připevnění karburátoru
- oprava uchycení + montáž tyče řízení
- řešení problému s tyčí sloupku řízení (silně poškozený závit)
- oprava závitů pro uchycení termostatu
- montáž termostatu

02/2020 V minulých dnech se nám podařilo na našem projektu:

- oprava regulátoru
- oprava připevnění + montáž regulátoru
- oprava dosedacích ploch čerpadla paliva + montáž
- oprava připevnění + montáž ventilu kompresoru
- oprava uchycení držáku nádobky ostřikovačů + montáž včetně nádobky
- montáž podtlakového rozbočovače sání
- montáž spínače zpětných světel + seřízení
- montáž upravené řemenice vodní pumpy
- úprava vrtule chlazení + montáž
- montáž nových klínových řemenů + seřízení předpětí
- výměna "psaníček" pro uchycení krytu nad motorem stěračů (torpédo)
- renovace lanka spojky + montáž a seřízení
- montáž držáků chladiče + úprava
- montáž nového chladiče + dopasování
- vyčištění krytu chladiče + montáž
- renovace pružiny spojky

02.-20.3.2020 Podařil se nám nasledující pokrok v naší renovaci:
- úprava a montáž hadic vody chladiče
- úprava a oprava lišty zadní části vozu + dopasování
- výměna uchycení lišty zadní části vozu
- lišta předána na lakovnu
- vyčištění těla topení
- renovace příchytek těla topení
- renovace uchycení trubek radiátoru
- výroba těsnění trubek radiátoru topení
- výroba uložení radiátoru topení
- řešení problémů s odlišným tvarem nových trubek topení
- úprava nových trubek topení + dopasování a montáž
- řešení problému s odlišným ovládáním topení
- čištění nádrže paliva
- oprava závitů pro připevnění palivoměru + oprava dosedací plochy
- montáž nového palivoměru
- úprava a dopasování krytky táhla páky spojky na převodovce
- montáž krytek předních tlumičů
- montáž nové pružiny brzdového pedálu
- úprava a montáž podtlakové hadice posilovače brzd
- montáž elektroinstalace zadní části vozu
- demontáž přístrojové desky (předáno na lakovnu)
- zahájena oprava elektroinstalace přední části vozu

30.3.-3.4.2020 Tyto dny jsme věnovali:
- předělání kabelového svazku přední části vozu
- oprava dosedacích ploch hlavy válců pro zapalovací svíčky
- montáž nových zapalovacích svíček
- výměna těsnění pod karburátorem
- montáž a připevnění průchodky pro tyč brzdového pedálu
- montáž a seřízení tyče brzdového pedálu

06.04.2020 Dnešek jsme věnovali těmto pracem:
- úprava a renovace držáků brzdových hadic předních suportů
- montáž nových brzdových suportů
- montáž nových brzdových destiček
- montáž brzdových hadic

08.04.2020 Dnes proběhla montáž brzdových trubek předních brzdových suportů. Bylo potřeba opravit závit jedné z hadic vedoucí k třmenům, protože nebyl doříznutý až do konce. K opravě jsem vyrobil improvizovaný závitník ze starého holendru. Vše vypadalo moc pěkně, ale bohužel dodaná délka trubek není vyhovující, protože přes veškerou snahu věci změnit se trubky v rejdu opírají o spodní ramena, což není možné takto nechat. Pustil jsem se do předělání trubek, případně vyrobím nové a to šité přesně na míru.

09.04.2020 Dnes jsme dokončili brzdovou soustavu. Trubky předních brzdových třmenů se podařilo vyrobit z dodaných, takže nejsou odlišné. V systému je již brzdová kapalina, vše těsné a funkční. Komplikované odvzdušnění zadního systému bylo úplně stejné jako u Opel GT 1100, takže jsme již věděli jak na to. Je to nejspíš vlastnost hlavního brzdového válce.

20.04.2020 Dnes proběhla montáž kabelového svazku do vozu + částečné připojení. Nové svazky budou na viditelných místech vypadat moc dobře.

22.04.2020 Dnes proběhla příprava postupu na uložení kabeláže v motorovém prostoru.

23.04.2020 Dnes opět drobné práce na elektroinstalaci. Připojen alternátor, startér a zapalování. Vše upraveno dle našich potřeb.

I. pol. 01/2021 Po velmi dlouhé době se naskytla možnost opět pokračovat na našem projektu:
- montáž lišty zadního čela, včetně dopasování + úprava a oprava spojovacího materiálu lišty
- výroba kostřících bodů zadních světel
- výměna elektrické části zadních světel na novou plastovou část
- výroba části elektroinstalace zadních světel
- montáž zadních světel + zapojení elektroinstalace
- úprava + dopasování držáku zadních bočních pozičních světel
- montáž zadních bočních pozičních světel + vyřešení těsnosti transparentním silikonem
- montáž palivové nádrže
- montáž víčka palivové nádrže včetně trubky a těsnění
- úprava a dopasování trubky palivové nádrže za účelem správné a přesné polohy víčka nádrže
- oprava závitu v palivové nádrži + montáž odtoku paliva
- úprava elektroinstalace v motorovém prostoru
- demontáž vložky zámku řízení (velmi obtížná demontáž z důvodu absence klíče)
- oprava nové vložky zámku řízení + montáž do těla zámku řízení
- montáž nové spínací skříňky + oprava uchycení
- montáž tyče řízení
- oprava uchycení + montáž ložiska horní části tyče řízení

 

I.pol. 02/2021
- nalakování spínací skříňky, tak aby ladila s ostatními komponenty
- kompletace sloupku řízení + montáž
- dopasování a montáž výztuh zadního čela
- provedena kompletní renovace přepákování stěračů - část byla zarezlá a nepohyblivá
- provedeno vyrovnání a zaletování mřížky nad systémem přepákování stěřačů - předáno na lakovnu včetně držáku motoru stěračů
- zahájena oprava ovládání systému topení

II.pol. 02/2021:
- oprava otvoru v karoserii pro průchod trubek radiátoru topení
- úprava nových lanovodů topení
- kompletní rozebrání a rozpohybování ovládání topení + výměna nebo oprava poškozeného spojovacího materiálu
- výměna ovládacího panelu

I. pol. 03/2021:
Podařilo se konečně dokončit kompletní a funkční tělo topení, včetně ovládacího panelu. Byl to zatím největší oříšek na tomto projektu. Řešila se odlišná délka lanovodů a bowdenů, odlišné uchycení lanek, protáčející se klapky na osách, popraskaná a rozpadávající se příruba a jiné, ale vše se podařilo a vše běhá jak má. Zajímavé jé, že ten, kdo před námi již tento komponent opravoval, tak nejspíš omylem špatně sestavil klapku teplého vzduchu, která fungovala přesně obráceně. Hezký chyták, na který jsme málem skočili... :-)

Již brzy více...


 

Opel GT 1900 (MY73)
Jak šel čas
 
A pak si GTčko několik let muselo počkat, ano několik let než jeho majitel přišel na chuť vše dokončit a plně propadnul kouzlu jménem Opel GT.

A velké finále...

A první vyjížďka (hezké počasí je podmínkou) a pravidelná kontrola...

 
Pro Opel GT 1900 není akcelerace žádný problém...
 
 
Motor:
- objem: 1.897 cm3
- výkon: 90k (66kW) při 5.100 ot./min.
- točivý moment: 149 Nm při 2.800 ot./min.
- kapalinou chlazený
Převodovka:
- 5-ti rychlostní manuální (modifikovaná)
Palivo:
- 98 oktanový benzín (olovnatý, popř. s aditivy)
- 1 karburátor s automatickým sytičem
- nádrž: 50 litrů
Pohon:
- poháněná zadní náprava
Interiér:
- počet míst: 2
- kožené sedačky v béžové kůži
- přístrojová deska potažená béžovou kůží
- strop a koberce v šedivém odstínu
Exteriér:
- barva: červená
- kola: disky z lehkých slitin ATS 7Jx13, pneu Firestone 205/60 R13
Výbava:
- samonavíjecí 3-bodové bezpečnostní pásy
- otáčkoměr
- ukazatel množství paliva
- ukazatel teploty chladící kapaliny
- ukazatel tlaku motorového oleje
- ukazatel dobíjení
- elektrické hodiny
- zadní vyhřívané okno
- zadní mlhové světlo
Stav:
- po kompletní renovaci (dokončeno 07/2012): karoserie, lak, interiér, motor a podvozek
Model:
- Opel GT A-L
- rok výroby: 1973
- datum 1. registrace: 22.5.1973
Místo výroby:
- Bochum (Německo)

Opel GT – Jen létání je krásnější

 

Pod sloganem “Jen létání je krásnější” uvedla v roce 1968 evropská odnož koncernu General Motors malý dvoumístný sportovní automobil s prostým označením GT, což znamená Gran Turismo. Opel do té doby odvozoval svoje sportovní verze od sériových cestovních vozů, takže Opel GT se stal prvním skutečným sportovním vozem vyráběným touto značkou.

K prvním úvahám o programu vývoje sportovních vozů došlo ve stylistickém středisku firmy Opel v Rüsselsheimu již na podzim roku 1962. Důvody byly dva. Jednak se ukazovalo, že dobře vypadající sportovní vůz v ceně kolem 10 tisíc marek by se mohl dobře uplatnit na evropském i americkém trhu a za druhé bylo žádoucí změnit poněkud uvadající image značky Opel.

Konstruktéři a stylisté se pod vedením Charlese M. Jordana pustili do práce. V první fázi byla stanovena architektura budoucího automobilu vycházející z pohodlných, nízko umístěných sedadel. Kolem prostoru pro řidiče a spolujezdce byly umístěny potřebné mechanické komponenty – motor, kola, zavazadlový prostor, náhradní kolo a benzinová nádrž. Druhou fází byl návrh karoserie. Byla vytvořena řada modelů v menším měřítku a ty nejpovedenější se zkoušely ve větrném tunelu.

Prototyp a příprava výroby

První prototyp kupé s označením Opel Experimental GT se představil na frankfurtském autosalonu 1965 a následně i v Paříži, Ženevě, Turínu a New Yorku. Zájem veřejnosti předčil všechna očekávání a nejčastější otázkou bylo, kdy se vůz začne vyrábět. Před zahájením výroby však bylo nutné vyřešit několik problémů.

Prototyp využíval podvozkové skupiny sériového modelu Kadett, jehož sportovní úpravy slavily úspěchy například na rallye Monte Carlo a Tour d’Europe. K dosažení výhodného rozložení hmotnosti byl motor oproti sériovému Kadettu posunut co nejvíce dozadu. Toto uspořádání bylo testováno na okruhu Nürburgring a jízdní vlastnosti potvrdily očekávání. Prototyp byl také ofukován ve stuttgartském větrném tunelu a na základě těchto měření byl poněkud přepracován předek vozu i zadní část, která dostala typický “kachní” tvar s ostrou hranou tvořící malý spoiler.

Dalším problémem bylo dodržení předpisů o výšce hlavních světlometů nad zemí. Mimořádně nízká kapota a malý průměr kol (13 palců) si vynutily přepracování výklopného mechanismu světel. Zatímco prototyp měl hranaté světlomety vyklápěné nahoru, u sériového provedení se kruhové světlomety vyklápěly otočením o 180 stupňů. Vyklápění se ovládalo pákou na středovém tunelu. Zakrytá hlavní světla zvyšovala aerodynamickou čistotu vozu a v zakryté poloze byla chráněna před znečištěním nebo poškozením.

Premiéra a zahájení výroby

Před zahájením sériové výroby muselo vedení automobilky Opel najít vhodného výrobce sportovních karosérií. Německá karosárna Karmann z Osnabrücku byla plně vytížena, takže bylo nutné se poohlédnout jinde. Francouzská karosárna Brissonneau & Lotz sídlící v Creilu u Paříže již dříve s Opelem spolupracovala a byla proto znovu oslovena. Sama však na celou zakázku nestačila, takže přizvala ke spolupráci další známou francouzskou karosárnu Chausson. Zde se karoserie lisovaly a svařovaly a u firmy Brissonneau & Lotz dokončovaly lakováním, čalouněním atd. Hotové karoserie se pak po železnici přepravovaly do továrny Opel v Bochumi, kde se montovaly podvozkové skupiny a poháněcí ústrojí, společně s modelovou řadou Kadett.

Všechny tyto přípravy způsobily, že světovou premiéru oslavilo sériové provedení Opelu GT až na frankfurtském autosalonu v září 1968. Současně se rozběhla mohutná reklamní kampaň, provázená již zmíněným sloganem “Jen létání je krásnější” a stylizovaným obrázkem zvýrazňujícím dlouhou nízkou příď vozu. I bez této stylizace snesl pohled na nové kupé ta nejpřísnější estetická kritéria.

Příď zdobil tenký chromovaný nárazník (první vozy jej měly dělený). Pod nárazníkem byla umístěna dvojice dálkových halogenových světlometů. Výrazným stylistickým prvkem přídě byly dva otvory na kapotě, přivádějící vzduch k chladiči. Elegantní záď (foto) se šikmo skloněným oknem byla zakončena ostrou hranou a centrálně umístěným nalévacím hrdlem nádrže. Opel GT neměl vzadu víko zavazadlového prostoru, přístup k zavazadlům byl pouze zevnitř vozu po sklopení opěradel. Výrazným prvkem byly dvojice kruhových zadních světel a pod nimi umístěné krátké nárazníky. Aerodynamicky čisté tvary karoserie, patrné hlavně z bočního pohledu, slibovaly dosažení nízkého součinitele odporu vzduchu. Na sedmdesátá léta 20. století byla hodnota cx = 0,39 skutečné výborná.

Přístup do vozu vysokého jen 122,5 cm usnadňovaly dveře zasahující částečně do střechy. Za dvojicí samostatných anatomických sedadel bylo umístěno náhradní kolo a zavazadlový prostor. Přístrojová deska s dvěma velkými a třemi menšími kruhovými “budíky” byla integrovaná se středovým panelem. Tříramenný volant a krátká řadicí páka prozrazovaly nade všechny pochyby, že se jedná o plnohodnotný sportovní automobil.

Podvozek a motory

Jak již bylo zmíněno, převzal Opel GT podvozkové skupiny modelu Kadett. Přední náprava byla odpružena příčným listovým perem a poháněná tuhá zadní náprava vinutými pružinami. Vůz měl vpředu kotoučové a vzadu bubnové brzdy. Nádrž o objemu 50 litrů byla umístěna za zadní nápravou. Náhradní kolo, umístěné nad nápravou, bylo přístupné jen z vnitřku vozu.

Od začátku se Opel GT dodával se dvěma podélně uloženými motory. Model GT 1100 poháněl čtyřválec OHV o objemu 1078 cm3 s výkonem 60 k (44 kW) a model GT 1900 dostal čtyřválec s rozvodem CIH, objemem 1897 cm3 a výkonem 90 k (66 kW). Krátké víko motorového prostoru mělo v místě, kde se nalézal spádový karburátor Solex zřetelné vyboulení. Oba modely se dodávaly se čtyřstupňovou převodovkou, GT 1900 bylo možné objednat i s třístupňovou automatickou převodovkou. Jízdní výkony a ostatní údaje jsou přehledně uvedeny v připojené tabulce.

  Opel GT 1100 Opel GT 1900
Motor 4V 1078 cm3 rozvod OHV 4V 1897 cm3 rozvod CIH
Výkon motoru 60 k (44 kW) 90 k (66 kW)
Vnější rozměry (délka x šířka x výška) 4113 x 1580 x 1225 mm
Pohotovostní hmotnost 845 kg 940 kg (se samočinnou převodovkou 960 kg)
Maximální rychlost 155 km/h 185 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 16,5 s 11,5 s
Spotřeba paliva na 100 km 10 litrů 12 litrů
Cena (západoněmeckých marek) 10 780 DM 11 880 DM

 

Výroba Opelu GT se pomalu rozbíhala od října 1968 a do konce roku se vyrobilo jen kolem 550 kusů. Hned v následujícím roce se však výroba dostala na rekordní hodnotu 35 tisíc vyrobených vozů, přičemž plných 90% tvořily modely GT 1900.

Aero GT a GT Junior

V září 1969 se na frankfurtském autosalonu představil otevřený model Opel Aero GT s odnímatelným střešním dílem a bezpečnostním obloukem za sedadly. Karoserii typu “targa” postavil pro firmu Opel italský karosářský specialista Fissore. Vystavený prototyp vzbudil značný zájem potenciálních zákazníků, ale k malosériové výrobě nakonec nedošlo, neboť výrobní náklady byly příliš vysoké.

Na jaře 1970 byla ukončena výroba slabšího modelu GT 1100, ale brzy (premiéru mělo v Ženevě 1971) jej nahradilo kupé GT/J, určené především mladým motoristům (písmeno J znamenalo Junior). Nový model měl motor 1,9 litru, ale zjednodušená výbava, například náhrada chromovaných dílů černě nalakovanými, chudší osazení přístroji nebo gumové koberečky místo textilních, stlačila cenu na 10 499 DM.

Experimenty s elektrickým a dieselovým pohonem

V roce 1971 se uskutečnil pokus s vozem Opel GT Elektro, vybaveným dvěma elektromotory Bosch, které dokázaly společně vyvinout 120 koní (88 kW), krátkodobě dokonce 160 koní. Varta dodala niklo-kadmiové baterie a třetím partnerem byla firma Continental, která zajistila pneumatiky s nízkým valivým odporem. Experiment vedený Dr. Georgem von Opelem skončil neúspěchem, když při pokusu o rychlostní rekord elektrických vozidel na 100 km došlo po ujetí 44 km k vybití baterií.

V červnu 1972 se kupé Opel GT stalo základem rekordního vozu Opel Diesel Rekordwagen, který měl veřejnost přesvědčit o vynikajících vlastnostech vznětového motoru, určeného pro cestovní model Rekord. Značně upravená karoserie připomínala Opel GT jen přídí, neboť byla jednosedadlová s kapkovitým krytem nad sedadlem řidiče. Přeplňovaný vznětový motor s objemem 2,1 litru měl výkon 95 k (70 kW). Na zkušební dráze v Dudenhofenu se během tří dnů uskutečnila řada rekordních jízd, jejichž výsledkem bylo překonání dvou světových a 13 mezinárodních rekordů pro vozy se vznětovými motory. Vůz řízený postupně šestičlenným mezinárodním týmem dosahoval rychlost blížící se 200 km/h.

Předčasný konec

Výroba kupé Opel GT pokračovala s drobnými změnami do léta 1973, kdy byla ukončena ze dvou důvodů. Automobilka Renault, která mezitím získala kontrolu nad karosárnou Brissonneau & Lotz a podíl ve firmě Chausson, odmítla nadále poskytovat svoje kapacity konkurenci. Druhý důvod přišel z USA, kam se vyváželo plných 70 procent produkce vozů Opel GT. Tamní nové bezpečnostní předpisy vyžadovaly přemístění nárazníků o 8 cm výše a přepracování přídě tak, aby vyhověla bariérové zkoušce. Předpisy týkající se složení výfukových plynů zase vyžadovaly rozsáhlé úpravy motoru.

Vedení automobilky Opel usoudilo, že potřebné investice by byly příliš vysoké a proto byla v srpnu 1973 výroba kupé Opel GT ukončena. Poslední vyrobený vůz měl pořadové číslo 103 463. Na frankfurtském autosalonu v září 1975 ještě Opel představil koncepční studii navazující na model GT a vycházející z podlahových skupin Manta/Ascona. Kupé GT/2 s karoserií 2+2 mělo moderní tvary s širokými posuvnými dveřmi, ale opět zůstalo jen u prototypu. Roli sportovních vozů převzala u značky Opel čtyřmístná Manta A, po ní Manta B a od roku 1990 Calibra. Další skutečně sportovní vůz představil Opel až v roce 1999. Opel Speedster se od roku 2000 vyráběl u firmy Lotus a měl mnoho společných dílů s vozem Lotus Elise. V roce 2006 jej nahradil vůz s jménem připomínajícím svého dávného předchůdce – Opel GT. Tento už ale byl jen značkovou obdobou amerických vozů Saturn Sky a Pontiac Solstice koncernu GM a jeho výroba skončila v roce 2010.

Zdroj: Opel GT – Jen létání je krásnější

Autor: pan Karel Haas

¨

SRBA SERVIS s.r.o. 

  SRBA SERVIS s.r.o. Jíloviště

Po-Pá 8:00 – 17:00 So zavřeno

  SRBA SERVIS s.r.o. Praha 4 - Modřany

Po-Pá 8:00 – 17:00 So zavřeno